دانش و تاریخ سیاسی

آتش زدن کاخ سفید توسط ارتش انگلستان در ۲۴ آگوست ۱۸۱۴ میلادی

در جنگ ۱۸۱۲ بین آمریکا و انگلستان و در تاریخ ۲۴ اگوست  ۱۸۱۴ واشینگتن توسط ارتش بریتانیا اشغال شدو کاخ سفید  که در ان زمان به عمارت ریاست جمهوری معروف بود آتش زده شد

آن سال تنها زمانی بود که پایتخت آمریکا مورد حمله قرار گرفت و کاخ سفید و چند ساختمان دیگر در دوران جیمز مادیسون، ‌ چهارمین رئیس‌جمهوری آمریکا سوخت و صدمه دید. نیروهای اشغالگر ۲۶ ساعت پایتخت آمریکا را تصرف کردند و پس از آن به خاطر رعد و برق و طوفان به کشتی‌های خود بازگشتند.

این ساختمان بین سال‌های ۱۷۹۲ و ۱۸۰۰ با ماسه سنگ‌های سفید به سبک معماری جرجی همزمان با ساخت شهر واشنگتن ساخته شد.

جان آدامز اولین رئیس جمهور آمریکا بود که در کاخ سفید اقامت نمود و از آن دوران کاخ سفید همواره محل اقامت رئیس جمهور وقت آمریکا بوده‌است. هنگامی که توماس جفرسون  در سال ۱۸۰۱کاخ سفید اقامت یافت با کمک مهندس معمار بنجامین هنری لاتروب بنای بیرونی کاخ رابا افزودن دو ستون گسترش داد.

300px-BurningofWashington1814

Burning of Washington 1814

 کاخ سفید در سال ۱۸۱۴ (در طول جنگ ۱۸۱۲) توسط ارتش بریتانیا صدمه فراوان دید و محتویات آن به تاراج رفت ولی مدت زمان کمی بعد از ویرانی اقدام به بازسازی آن شد و در اکتبر سال ۱۸۱۷ جیمز مونرو، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در کاخ سفید که فقط قسمتی از آن بازسازی شده بود، سکنی گزید. کاخ سفید در طول سالیان متمادی چندین بار بازسازی و گسترش یافته‌ است.

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا