توریسم، سفر، گردشگری

استانبول ، تاریخچه و جاذبه های دیدنی استانبول

استانبول

Istanbul, City in Turkey

استانبول شهری زیبا و جالب و بین قاره ای

 

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. این شهر در ابتدا با نام بیزانتیوم شناخته می‌شد در سال ۱۹۶ میلادی سپتیموس سوِروس امپراطور روم با حمله به بیزانتیوم آن را اشغال کرد و رومیان زیادی به این شهر مهاجرت کردند.تلاش امپراطور برای نامیدن این شهر به نام فرزندش آگوستا آنتونینا موفق نبود و مردم تا زمان تغییر نام شهر به شهر کنستانتین (قسطنطنیه) ، نام رم جدید (Nova Roma) را برای آن بکار می‌بردند. از سال ۱۹۳۰رسما استانبول نامیده شد.نام استانبول که تا قبل از فتح آن به دست ترکان رواج داشت، برگرفته از نام ایستیم پولی که در زبان یونانی به معنی شهر یا مرکز شهر می‌باشد، است. در سال ۱۷۷۰ میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه‌هایی که روی آن نام استانبول نقش بسته بود ، به این نام رسمیت بخشید و جایگزین قسطنطنیه شد. در دوره جمهوریت و از روز ۲۸ مارس سال ۱۹۳۰ اداره پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا از نام استانبول در مکاتبات خود استفاده نمایند.

آب و هوا:

تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب و هوای استانبول است. میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی‌متر است. میزان رطوبت نیز اغلب زیاد است.

به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه سلسیوس (۴۶ درجه فارنهایت) و ۹ درجه سلسیوس (۵۰ درجه فارنهایت) است. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است؛ اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد. غالباً این بارش در بین ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد.

در ماه‌های تابستان ازژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین درجه حرارت روزها از ۲۸ سلسیوس (۸۲ درجه فارنهایت) شروع می‌شود. گرمترین ماه، ژوئیه با متوسط درجه حرارت ۲۳٫۲ درجه سلسیوس و سردترین ماه، ژانویه با متوسط درجه حرارت ۵٫۴ درجه سلسیوس است. بالاترین درجه حرارت ثبت شده در استانبول ۴۰٫۵درجه سلسیوس (۱۰۵ درجه فارنهایت) در آگوست سال ۲۰۰۰ و پائین‌ترین درجه حرارت -۱۶٫۱ درجه سلسیوس (۳ درجه فارنهایت) در فوریه سال ۱۹۲۷ بوده‌است.

این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط (میانگین) سرعت بادی حدود ۱۷ کیلومتر در ساعت دارد. تابستان خشک‌ترین فصل است، هر چند تابستانها هم بارش باران وجود دارد.

 

 

امپراتوری عثمانی

در ۲۹ ماه می سال ۱۴۵۳ سلطان محمد دوم فاتح بعد از ۵۳ روز محاصره در حالی وارد قسطنطنیه شد که توپ او یک حفره بسیار عظیم و بزرگی را در دیوارهای قسطنطنیه ایجاد کرد. محل این حفره امروزه به توپکاپی (دروازه توپ) معروف است. سلطان محمد فاتح پس از فتح استانبول آن را به عنوان سومین پایتخت امپراطوری عثمانی اعلام نمود. پس از فتح استانبول سلطان محمد فاتح کاخ توپکاپی و بازار استانبول را بنا می‌نهد و مدارس، حمامها و بناهای زیادی در شهر ایجاد می‌کند. نقش معمار سینان در خلق آثار معماری این دوره برجسته بوده‌است.

 

جمهوری ترکیه

زمانیکه جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر پیدا کرد. اما استانبول محوریت خود بعنوان مرکز تجاری، صنعتی ترکیه را حفظ نمود و هم اکنون نیز بزرگترین شهر ترکیه می‌باشد.

 

   جذابیت های استانبول
مسجد ایا صوفیه
مسجد ایا صوفیه در استانبول یکی از مکان های دیدنی به شمار می رود . این مسجد در ابتدا کلیسا و عبادتگاه مسیحیان بود که به فرمان سلطان محمد دوم این کلیسا به مسجد مبدل گشت . ارتفاع گنبد این مسجد تاریخی از زمین ۵۵ متر و قطرآن ۳۱ متر است . با گذشت سال ها ، به صلاح دید بنیان گذار جمهوری ترکیه ، مسجد ایا صوفیه به موزه تبدیل شد و همه ساله بیش از یک میلیون گردشگر  تور استانبول به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر از آن بازدید می کنند.  download (3)
   مسجد سلطان احمد
یکی از مناطق دیدنی استانبول مسجد سلطان احمد می باشد .مسجد سلطان احمد به سفارش سلطان احمد و توسط معمارانی زبر دست سینان با ۶ مناره ساخته شد. این بنا به مسجد کبود نیز معروف است زیرا در رنگ آمیزی داخلی آن از رنگ آبی کبود استفاده شده است. مسجد و محله سلطان احمد از مناطق دیدنی و تاریخی استانبول به شمار می رود که همه روزه بسیاری از گردشگران تور استانبول از آن بازدید می کنند .  images (3)
کاخ توپکاپی
 

کاخ توپکاپی استانبول که در زمان امپراطوری عثمانی ، در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج طلایی و دریای مرمره ، در سال ۱۴۷۸ بنا گردید یکی از مکان های دیدنی استانبول به شمار می رود . این کاخ تاریخی متعلق به قرن ۱۵ تا ۱۹ بوده که توسط سلطان محمد فاتح بنیان گردید و شامل باغی زیبا و عظیم  می باشد . سمت راست کاخ نمایشگاهی از وسایل قیمتی دوران امپراطوری عثمانی و سمت چپ آن حرمسرا قرار دارد . ردای حضرت محمد نیز در بخش میانی کاخ توپکاپی نگه داری می شود .

mercek.1.1

plan_3

کاخ دولما باغچه
کاخ دولما باغچه کاخی تاریخی و با شکوه است که در قسمت ساحل اروپایی استانبول در تنگه بسفر قرار گرفته و در اواسط قرن ۱۹ میلادی توسط سلطان عبد المجید اول ساخته شد . این کاخ ۶۰۰ متری که یکی از مکان های دیدنی استانبول به شمار می رود ، دارای ۵۶ ستون و چلچراغی عظیم با وزنی معادل ۵.۴ تن است که ۷۵۰لامپ داشته و مورد توجه و اقبال گردشگران تور استانبول قرار دارد .

JpegHandler

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یا کاپالی چارشی بزرگ ترین بازار مسقف دنیاست . این بازار در نزدیکی محله سلطان احمد واقع شده و دارای رستوران ها ، کافه ها ، مساجد و آثار تاریخی با ارزشی است . انواع کالاها و مایحتاج خانواده ها و سوغات و صنایع دستی ترکیه در این بازار به فروش می رسد . بازار کاپالی چارشی یکی از مهم ترین مراکز توریستی استانبول به شمار می رود .

بازار-بزرگ-استنبول

 

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی استانبول که از جاذبه های توریستی منطقه محسوب می شود ، در سال ۱۸۹۱ افتتاح شد که شامل سه ساختمان مجزا می باشد . یکی از این ساختمان ها به موزه شرق باستان اختصاص داده شده و بسیاری از اشیائ عتیقه که نمایانگر تاریخ ترکیه است ، در این موزه نگه داری می شوند . ساعت بازدید ۹.۵ صبح الی ۵ بعد از ظهر  

 

mozebastan3

میدان تکسیم
میدان و محله تکسیم در بخش مرکزی و اروپایی استانبول واقع شده که یکی از مناطق پر رفت و آمد شهر به شمار می رود و اطراف آن رستوران ها ، هتل ها و کافه های لوکس و زیبایی قرار دارند . در سال ۱۹۲۲ نیز ساختمان جمهوریت در بخش غربی این میدان به یاد جمهوری ترکیه احداث شد .  

 

4

کلیسا چورا
کلیسا چورا در ابتدا کلیسا و با گذشت زمان به مسجد و سپس به موزه تبدیل شد . ساختمان کلیسا چورا به شکل فعلی آن ، در سال ۱۵۰۰ بنا شد . این کلیسا که یکی از مکان های دیدنی استانبول به شمار می رود ، در قسمت شمال غربی منطقه سلطان احمد قرار دارد . آثار باقی مانده در این کلیسا نمایانگر هنر دوران بیزانس است .  

 

Chora_Church_Constantinople_2007_panorama_002(1)

برج گالاتا
برج گالاتا در استانبول یکی از قدیمی ترین برج های جهان و بناهای تاریخی معروف در استانبول به شمار می رود که در سال ۵۲۸ساخته شده و به قرون وسطی تعلق دارد . از قسمت بالای برج چشم اندازی زیبا و ناب از تنگه بسفر ، پل بغاز و خلیج هورن را می توان دید . بسیاری از گردشگران  تور استانبول  از این مکان دیدنی استانبول  بازدید می کنند . ساختمان برج  در سال ۱۳۴۸ با سنگ باز سازی شد و به برج مسیح شهرت یافت . برج گالاتا شامل ۹ طبقه است که کلاه استوانه ای آن ۷۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد .

1322995173_

قلعه روملی حصار
قلعه روملی حصار استانبول در ساحل روملی و تنگه بسفر واقع شده است که یکی از قلعه های با قدمت  و شناخته شده در ترکیه به شمار می رود . این مکان دیدنی در استانبول دارای معماری منحصر به فرد و زیبایی بوده که توسط سلطان محمد فاتح و در سال ۱۴۵۲ ، قبل از تسخیر استانبول و در مدت چهار ماه بنا گردید . ارتفاع دیوار های این قلعه تاریخی و مستحکم به ۸۲ متر می رسد و ساخت آن به منظور فتح قسطنطنیه بوده است .

روملی-حصار1

آب انبار باسیلیکا سیسترن
 از جمله مکان های دیدنی استانبول که با فضای جالب و وهم انگیزش شما را به دوران رومیان باستان خواهد برد. این معماری شگفت انگیز یک آب انبار زیرزمینی سالم است که از دوران بیزانس و قرن ششم میلادی به یادگار مانده است . سقف بنا با ۳۳۶ ستون در ۱۲ ردیف نگاه داشته شده است و آب آن از طریق کانال هایی توسط دریای سیاه تامین میشده است که برای سالیان درازی به عنوان مخزن ذخیره آب مورد استفاده قرار می گرفته است. در میان ستون های آب انبار،  ستون اشک (ستون آرزوها) و سردیس مدوسا که بصورت وارونه در انتهای آب انبار قرار گرفته است جالب توجه هستند . مسیری از جنس چوب که در بین ستون ها ساخته شده  در عملیات بازسازی در سال  به بنا ۱۹۸۸ اضافه شد. معماری شگفت انگیز و فضای خنک دلچسب این آب انبار علاوه بر گردشگر، بستر انواع کنسرت های موسیقی ، فیلم برداری قسمتی از فیلم از روسیه با عشق از سری فیلم های جیمز باند و رخدادهای فرهنگی دیگر

wlQZCuUqr4zK

خیابان استقلال :

 

خیابان استقلال مسلما معروفترین خیابان در استانبول است که به عنوان یکی از معروف ترین مراکز خرید استانبول میتوان از آن یاد کرد . این خیابان در منطقه Beyoglu، در سمت اروپایی شهر واقع شده است. نام قبلی این خیابان Cadde Kebir (بزرگ خیابان) بوده که پس از جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ به این نام تغییر یافته است. در هنگام بازدید از این خیابان میلونها نفر را در سراسر خیابان مشاهده خواهید کرد که هر روز برای لذت بردن از مغازه ها، کافه ها، گالریهای هنری، رستورانها، کلیساها، سینماها، مساجد و بسیاری جاهای دیگر در جنب و جوش هستند.

b840cbed-1922-44e6-810c-396ba771ce66

موزه هنرهای اسلامی
موزه هنرهای اسلامی همان کاخ ابراهیم پاشا صدراعظم با تدبیر سلطان سلیمان قانونی معروفترین سلطان عثمانی است . یونانی زاده ای که سرنوشتی مشابه امیر کبیر در دوره پادشاهی ناصر الدین شاه داشت و با دسیسه اطرافیان شاه به قتل رسید . وی که از علاقه مندان هنر و ادبیات غرب بود کاخ زیبایی در نزدیکی توپکاپی داشت که بعد از مرگش سرنوشت دیگرگونی یافت .

attr_08_big

برج دختر
برج دختر استانبول بر بلندای صخره ای بزرگ و صاف که در وسط تنگه بسفرقرار گرفته، بنا گردیده است. اگر ازمردم استانبول بپرسیم که دوست داشتنی ترین بنای استانبول کجاست، همه برج دختر را نشان می دهند. همه اینها به خاطر داستانهای عاشقانه بسیاری است که درمورد آن نقل می کنند. برج دختر، سرچشمه الهام بسیاری از شاعران، نویسندگان و نقاشان داخلی و خارجی بوده و موضوع بسیاری از آثار هنری بوده است .

JpegHandler (1)

باغ گل های استانبول 
جزیره بیوک آدا
جزیره بیوک آدا مشهورترین جزیره استانبول است . استفاده از کالسکه به جای ماشین و موتور دلیل شهرت این جزیره توریستی شده است . محیط سرسبز خانه های ویلایی تمیز با باغچه ها و حیاط های زیبای جزیره هم آرامش خاصی را به انسان می بخشد . شما میتوانید بوسیله درشکه در طی مدت ۲ ساعت دور تا دور جزیره را بگردید . اطراف اسکله منطقه اصلی جزیره قرار دارد، جایی مملو از رستوران ، کافه و مغازه هایی متنوع . جنوب جزیره ، محوطه جنگلی بیوک آدا بوده که این بخش را فقط با قایقها می توانید دید .

7تور-استانبول-جزیره-بیوک-آدا

مسجد رستم پاشا
مسجد رستم پاشا که یکی از مکان های دیدنی استانبول به شمار می رود و نماد معماری و کاشی کاری عثمانی است ، در سال ۱۵۶۱ میلادی به فرمان وزیر ارشد و داماد سلطان سلیمان ، رستم پاشا بنا گردید . این مسجد که یکی از شاهکارهای معمار سینان است بسیار مورد توجه  گردشگران تور استانبول واقع شده است . مسجد رستم پاشا زیبایی ها و جذابیت های معماری و تاریخی بسیاری داشته که در این بین ، کاشی کاری منحصر به فرد آن معروف به کاشی کاری ایز نیک ، معرف  ثروت و قدرت او می باشد .
کاخ بیلربی
کاخ بیلربی استانبول که در قسمت آسیایی تنگه بسفر واقع شده ، عمارتی زیباست که از گل های مگنولیا پوشیده شده و قدمت آن به قرن نوزدهم میلادی می رسد . این بنای با شکوه به سفارش و دستور سلطان عبدالعزیز ساخته شد که در تابستان ها ، جهت پذیرایی از مهمانان خارجی و مقامات عالی رتبه از آن استفاده می شد . ملکه اژنی ، ملکه فرانسه نیز جز مهمانانی بودند که از ایشان در این کاخ مجلل پذیرایی گردید .
تنگه بسفر
تنگه بسفر که یکی از مکان های دیدنی استانبول به شمار می رود ، در  واقع  باریکه آبی است که  دریای سیاه را به دریای مرمره متصل و قاره اروپا و آسیا را منفصل می کند . طول این تنگه ۳۰ کیلومتر و عرض آن متغییر  بین ۷۰۰ تا ۳۵۵۰  متر  است . در  دو طرف این تنگه بناهای تاریخی مثل کاج چراغان  و دولما باغچه واقع شده اند که در شب با  نورپردازی ، زیبایی آن دو چنئان می گردد .
کاخ چراغان
کاخ چراغان استانبول در تنگه خلیج شاخ طلایی بنا شده است . دستور ساخت این کاخ توسط سلطان عبدالعزیز و با دستان هنرمند معمار سرکیس ، در سال ۱۸۷۱ میلادی صادر شد . کاخ چراغان ، علاوه بر قدمت تاریخی از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی برخوردار بود که  با چوب ، سنگ های مرمر ، ستون های حجاری شده ، فرش هایی نفیس و مبلمانی که در ساخت آن از  آب طلا و صدف استفاده شده  و درهای معبد گونه ، آن را طراحی و تزیین کرده بودند . متاسفانه این بنای عظیم در سال ۱۹۱۰سوخت و تا مدت ها به ویرانه ای تبدیل گشت . سرانجام پس از تعمیرات و رسیدگی به ساختمان این کاخ مجلل و افزودن تاسیساتی خاص ، این کاخ به هتلی ۵ ستاره مبدل گشت .
خلیج شاخ طلایی
خلیج شاخ طلایی در استانبول ، یکی از بهترین لنگر گاه های طبیعی جهان محسوب می شود که بخش آسیایی و اروپایی استانبول را از هم جدا می کند . این خلیج شیپور شکل که یکی از مکان های دیدنی و تفریحی در استانبول است ، قدمت آن به دوران امپراطوری بیزانس و عثمانی بر می گردد ؛ آنها از این منطقه به عنوان مرکز مهمی جهت تجمع کشتی های نیروی دریایی و کشتی های تجاری استفاده می کردند . در واقع خلیج شاخ طلایی ، مدخلی است که با دریای مرمره تشکیل یک شبه جزیره را می دهد   .
تپه های چاملیجا
تپه های چاملیجا که به بام استانبول شهرت دارند ، در بخش آسیایی استانبول قرار گرفته است . از بالای این تپه ها می توان تنگه بسفر ، قسمت اروپائی و همچنین بندرگاه و کشتی های پهلو گرفته در بندر را دید . این تپه بلند دارای مناظر زیبای دیگری از جمله تنگه بسفر و پل بوغاز نیز هست . برای رسیدن به چاملیجا، می توان از میدان تقسیم از وسایل عمومی که به قسمت آسیایی میروند استفاده نمود یا از طریق دریا به بخش آسیایی رفته و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس به چاملیجانقل مکان کنید .  

 

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا