حقوق بشردانش و تاریخ سیاسیویدیو
موضوعات داغ

انتفاضه شعبانیه و سرکوب وحشیانه آن توسط صدام و ارتش بعث،

مارس 1991 ، بعد از شکست عراق در جنگ خلیج فارس ، شیعیان و کردهای این کشور قیام کردند که به انتفاضه شعبانیه معروف شد . انقلابیون کنترل بیشتر مناطق را بدست گرفتند و امیدوار بودند اعمال منطقه پرواز ممنوع دست رژیم بعث را برای سرکوب آنها ببندد ، اما بعثی ها با استفاده گسترده از بمباران هوایی و سلاح های سنگینی که ظاهراً باید در جنگ نابود شده باشند ، انقلاب را به سرعت سرکوب نمودند . منابع غربی تلفات را بین 80 تا 230 هزار نفر برآورد کرده اند اما شیعیان عراق رقم واقعی را حدود یک ملیون نفر می دانند .

 

خیزش شعبانیه یا انتفاضه شعبانیه

 

قیام مردم عراق علیه رژیم بعث عراق بود که سرتاسر کشور از شمال تا جنوب را دربرگرفت. این قیام در پایان جنگ خلیج فارس و قطعنامه ۶۷۰ شورای امنیت که کلیه تحرکات هوایی ارتش عراق حتی بالگردها را ممنوع کرد به وقوع پیوست و در نتیجه آن کنترل بخش اعظم کشور به دست نیروهای مردمی افتاد. طلیعه خیزشها از شهر بصره بود زمانی که پس از شکست صدام در جنگ کویت و خروج وی از آن کشور توسط ائتلاف نیروهای آمریکائی در اواخر سال ۱۹۹۰، در اول مارس ۱۹۹۱ یک تانک برگشته ارتش عراق به سوی پرتره صدام در بصره شلیک کرد و سپس همه شهر بصره به سرعت دچار خیزش و ناامنی شد و از آنجا به سایر مناطق عراق سرایت کرد. از هجده استان عراق، چهارده استان سقوط کرد و در این میان تنها استانهای شمالی و مرکزی شامل استانهای موصل، صلاح الدین، انبار و بغداد در دست رژیم بعث باقی‌ماند.

 

…………….

با همه اینها قیام توسط نیروی سنگین نظامی صدام حسین و وفادارانش در گارد ریاست جمهوری عراق به شدت سرکوب شد به ویژه نقاط مرکزی شهر کربلا که یکی از هسته‌های مقاومت مردمی بود به ویرانه تبدیل شد و حرم حسین بن علی مورد اصابت چندین گلوله تانک گارد ریاست جمهوری صدام حسین قرار گرفت. در جریان این درگیری‌ها هزاران نفر کشته و نزدیک به دو میلیون نفر از عراق آواره شدند.

……………..

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا