جهان وطنیدموکراسی
موضوعات داغ

تاثیر روند دموکراسی خواهی در جامعه جهانی بر اصلاح ساختار سازمان ملل متحد پس از جنگ سرد.

معرفی پایان نامه درجه کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی (مهندس سید محسن مدنی)

تاثیر روند دموکراسی خواهی در جامعه جهانی بر اصلاح ساختار سازمان ملل متحد بعد از جنگ سرد.
The effect of democracy on the international community to reform the United Nations  after the Cold War

 

در این پژوهش سعی بر این بوده است که تاثیر روند دموکراسی خواهی ملت ها بر اصلاح ساختار سازمان ملل متحد اثبات و بیان گردد.

در آغاز با بیان سلسله تغییرات مفهومی دموکراس پژوهش شروع شده است و با بیان اینکه امروزه دموکراسی به چه سمت و سویی می رود و اینکه دموکراسی چه باید باشد تا نیازهای انسان هزاره سوم میلادی را پاسخ گو باشد مولفه های مدل نهایی استخراج شده است.

در ادامه پژوهش، تغییرات و اصلاحات صورت گرفته و یا دستورات و تصمیمات سازمان ملل دررباره این موضوع بررسی گردیده و در فصل چهارم به بررسی تاثیرات روند دموکراسی خواهی بر اصلاح ساختار سازمان ملل متحد پرداخته شده است.

انسان امروز نیازمند یک پشتیبان جهانی برای رفع نیازهای خود می باشد و هیچ سازمانی مشروع تر و مقبول تر از سازمان ملل متحد(البته با کاستی های بزرگ اش) در این خصوص نیست. پس سازمان ملل برای کارایی بیشتر و همچنین برای جواب دادن به فشارهای جوامع جهانی دست به تغییرات گسترده ای زده است که در نهایت عمق دادن نظری بیشتر به این تغییرات پیشنهاد شده است.

(انواع مدل های دموکراسی کلاسیک و معاصر و جهان وطنی را که فصول میانی این تحقیق بوده است را می توانید در این لینک مشاهده نمایید.)
سازمان ملل متحد در دهه دوم قرن ۲۱ میلادی:

پس از جنگ سرد مولفه ای قدرت از حالت سخت و امنیتی به مولفه های نرم و اطلاعاتی شیفت پیدا کرد. و قدرت نرم به همراه قدرت سخت با عنوان قدرت هوشمند در کارزار ها استفاده گردید. سازمان ملل متحد هم از این قاعده مستثنی نبوده است و اکنون تبدیل به یک قدرت هوشمند شده است. اگر چه از گذشته سازمان ملل به اهرم های قدرت نرم خود متکی بود.

مولفه های سخت قدرت در سازمان ملل متحد:
 • نیروی نظامی تحت فرماندهی سازمان ملل متحد
 • پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو
 • نیروهای مسلح کشرهای عضو که تحت فرماندهی سازمان ملل درآمده اند.
 • نیروها مسلح کشورهای عضو در موارد لزوم
مولفه های نرم قدرت در سازمان ملل متحد:
 • قطعنامه های شورای امنیت و الزام های آن
 • قطعنامه های آژانس ها و شوراهای آن
 • جایگاه رسانه ای سازمان ملل متحد
 • مجمع عمومی سازمان ملل متحد
 • اختیارات دبیر کل

اما آنچه که در اتفاقات و حرکت های دموکراسی خواهانه دهه دوم قرن ۲۱ از جمله تونس، لیبی و مصر و دیگر نقاط ملتهب سیاسی صورت گرفت. نشان دادن قدرت هوشمند سازمان ملل متحد بود که در مواقع لزوم از ابزار های دیپلماسی و نرم استفاده می نمود و در صورت لزوم برپایه و اساس همان مولفه های قدرت نرم خود با مولفه های قدرت سخت خود علیه ناقصان حقوق بشر بر می خواست که می توان حمله ناتو با اجازه شورای امنیت به لیبی تحت سلطه قذافی را نام برد. اما آنچه دردآور است هنوز سازمان ملل متحد تحت نفوذ قدرت های بزرگ کارایی لازم برای حل و یا کاهش مطلوب بحران ها را دارا نیست.

عملکرد سازمان ملل از آغاز تاسیس دریک هسته امنیتی محصور شده بود با افزایش دموکراسی خواهی نیمه دوم قرن بیستم علی الخصوص پس از جنگ سرد باعث دور شدن از هسته امنیتی بود.

پیشنهاد برای بهتر شدن وضعیت اصلاحات در سازمان ملل متحد

 

تغییراتی که در سازمان ملل متحد صورت گرفته است و یا در طرح های چون دستور هزاره سوم، در جهان امن تر و در آزادی بیشتر و یا در دستورات اقدام دبیرکل مشاهده می شود، از پایه نظری کافی برخوردار نیست و برخواسته از تفکر استراتژیک است.

 

برای کارایی بیشتر سازمان ملل متحد، و جهت یابی درست مسیر اصلاحات سازمان باید بر تقویت پایه نظری  این سازمان توجه شود.بعنوان مثال اگر چه رشد فکری بشر و خواسته های دموکراسی خواهانه اش تاثیر خود را برنامه ها و اقدامات این سازمان گذاشته است اما گاها این نبود پایه نظری مشخص باعث سردرگمی و کاهش مثبت اصلاحات سازمان شده است.

بعنوان مثال

 • در مقوله حقوق بشر که جز مولفه های اصلی یک دموکراسی مطلوب است، مشکلی که بجامانده است که سازمان ملل متحد تفاوت های فرهنگی که بین کشورها وجود دارد را مشخص ننموده که چگونه می تواند حل نمایید، اگر چه تفاوت فرهنگی را برسمیت می شناسد. بعنوان مثال حجاب در جوامع اسلامی و نگرش ادیان مختلف به زنان را چگونه مورد تایید قرار می دهد.

برای همین منظور باید اجلاس های ترتیب داده شود که صاحب نظران این مقوله به یک پایه معنایی مشترک از کلییات حقوق بشر دست یابند و همچنین در راه حل های خروجی از این اجلاس ها حق حفظ تفاوت فرهنگی ملت ها هم تامین گردد.

 • در مقوله دموکراسی که مورد تایید و ترویج سازمان ملل متحد است، مولفه های کنونی دموکراسی مطلوب که شرایط و نیازهای کنونی جوامع بشری را در نظر گرفته است را بیان نماید اگر چه در اجلاس هایی ارزش های دموکراسی را برشمرده است. اما کار نظری به برشمردن ارزش های مورد توافق دموکراسی ختم نمی شود بلکه یک مدل کلی یا مدل هایی باید خروجی آن باشد که تفاوت های فرهنگی در ان لحاظ شده باشد.

واین نیازمند به برگزارکردن اجلاس ها و انجام دادن پژوهش هایی است که با محوریت دموکراسی و مدل های مورد نیاز دموکراسی امروز و آینده است.

سید محسن مدنی

گرفتن ایده با ذکر نام و منبع

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا