محیط زیست

تغییرات اقلیمی در شمالگان بیشتر و سریعتر از دیگر نقاط جهان

تغییرات اقلیمی در شمالگان بیشتر و سریعتر از دیگر نقاط جهان

شمالگان با آهنگی دو برابر سریع تر از دیگر نقاط جهان در حال گرم شدن است. درحالیکه یخ و برف ذوب می شوند، سطح اقیانوس بالا می آید و در عین حال زمین مقدار بیشتری از نور خورشید را جذب می کند و داغ تر می شود.

برای شمالگان و چهار میلیون ساکنان این منطقه، تغییرات آب و هوا در مقایسه با واقعیت فعلی فرسایش کرانه ها، سیلاب ها، آتش سوزی ها، کاهش شیلات و تغییر مسیرهای کوچ حیوانات وحشی، خطراتی هستند که همین اکنون در حال وقوع هستند.

هیچکس بیشتر از مردمان بومی، که در حدود ده در صد از جمعیت شمالگان را تشکیل می دهند از این وضعیت آسیب نمی بینند. در آلاسکا، جاری شدن سیل و فرسایش زمین بیش از ۸۵ درصد روستاهای بومی را در معرض آسیبب قرار می دهد. برخی از جوامع محلی دیوارهای دریایی یا ساختارهای مشابهی را به عنوان حفاظ های موقت می سازند. برای برخی دیگر، تغییر مکان تنها گزینه ای است که وجود دارد.

اما حتی انتقال یک روستای کوچک اقدام دشواری است که زندگی ها و سنت ها را مختل می کند. به همین سبب جوامع معدودی تغییر مکان را بر می گزینند، حتی اگر از پشتیبانی مالی و فنی برخوردار شوند.

تغییرات آب و هوا نه تنها به تأسیسات زیربنایی جوامع خسارت وارد می کند، بلکه به خود مردم نیز آسیب می رساند. با اقتصاد و فرهنگی که در محیط زیست یخ زده ریشه دارد، معیشت، شیوه های معنوی و سنت های آنها نیز دچار فرسایش می شوند.

 مردان برای ماهیگیری یا شکار خطرات بیشتری را متقبل می شوند، پول بیشتری خرج می کنند و مسافاتی دورتر از همیشه را طی می کنند. زنها به اندازه کافی پوست یا خز برای پوشاک یا صنایع دستی در اختیار ندارند. کودکان ممکن است بدون مسؤلیت پذیری بار آیند.

ایتان پتیکرو، مُربی اردوگاهی که در آن جوانان درباره سنت ها و هنرهای آلوتین تحقیق می کنند گفت: “کودکان ما وقتی با سنت های خود پیوند داشته باشند، در آنها پایداری و غرور و احساس داشتن هویت به وجود می آید.”

افزوده بر این، گرم شدن شمالگان جوامعی را که زمانی در انزوا به سر می بردند در برابر منافع بازرگانی مانند کاوش منابع طبیعی، کشتیرانی و گردشگری قرار می دهد. انگیزه بازرگانی فرصت هایی را برای توسعه اقتصادی پدید می آورد و محیط زیست را که برای هزاران سال نگهدارنده مردمان بومی بوده است، در معرض خطر قرار می دهد.

ایجاد مقاومت

ولی مردمان بومی با مرور زمان پیش رفته اند.

در واقع آنها ثابت کرده اند که مردمی بسیار انطباق پذیرند که در جستجوی راه هایی برای مقابله با تغییرات ناشی از آب و هوا و حفظ فرهنگ خود هستند. جمعیت های بومی با کمک دولت، دانشگاه ها و گروه های غیرانتفاعی به تعدادی از اقدامات برای انطباق با تغییرات آب و هوا و راه اندازی طرح هایی برای ایجاد مقاومت به منظور کاهش اثرات گرمایش جهانی یا مقابله با آن دست زده اند.

  • ارائه توصیه هایی برای شکارچیان فیل های دریایی که نمی توانند به شکار خود در آلاسکا یا چوکوتکا، روسیه دسترسی داشته باشند.
  • حفظ دانش آشپزی سنتی با انتشار کتاب های اینترنتی درباره سنت های غذایی در آلاسکا.
  • آموختن مهارت های سنتی برای بقاء و دوام آوردن در سرزمین های شمالی کانادا.
  • استفاده از سیستم موقعیت یاب جهانی هنگام سفرها برای شکار و صید.
  • ترویج سقف های سنتی که از مصالح مدرن ساخته شده اند برای ساختمان های مقاوم تر در جزایر فارو، دانمارک.
  • ساختن جاده های مقاوم تر در برابر آب و هوا در ناحیه لپلند سوئد و فنلاند.

ترویج زبان سامی از طریق بازی های اینترنتی و رسانه های اجتماعی در روسیه.

یرد که نمایندگی کنسرسیومی از گروهای زیست محیطی را در شورای شمالگان به عهده دارد، گفت، دولت ها باید به شکل منظم تری مشارکت کنند تا به جوامع بومی قطب شمال یاری دهند. این شورا یک زمینه تعاملی میان دولت ها است که همکاری میان کشورهای شمالگان را ترویج می کند. شش سازمان بومی که در این شورا عضویت دارند با اعضای آن در مورد مسائل حیاتی در تعامل هستند.

در چهارسال گذشته هشت کشوری که این شورا را تشکیل می دهند -ایالات متحده، کانادا، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، روسیه و سوئد- موافقت نامه هایی را برای عملیات جستجو و نجات هماهنگ شده،  و همچنین واکنش اضطراری برای مهار و پاکسازی در صورت نشت نفت منعقد ساخته اند. کشورهای دیگر بدون داشتن حق رأی در کارهای شورا مشارکت دارند.

انرژی تجدیدپذیر به جای آفت کربن سیاه

شهرک های شمالگان که در فواصل دور از یکدیگر مستقر شده اند با معضل دیگری در ارتباط با تغییرات آب و هوا مواجه هستند که می توان از طریق مشارکت دولت های محلی، صاحبان کسب و سرمایه و فنوری با آن مقابله کرد.

این جوامع برای تأمین برق، گرما و حمل و نقل به طور گسترده ای وابسته به سوخت دیزلی هستند.  استفاده از این سوخت موجب تولید دوده ای که به کربن سیاه مشهور است می شود. کربن سیاه نه تنها سلامت عمومی را تهدید می کند، بلکه به گرم شدن آب و هوا شتاب می بخشد. بنابر این یافتن یک راه حل برای به کار بردن انرژی تجدیدپذیر برای این جوامع جنبه حیاتی دارد.

 

توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر، به ویژه در مناطق دارای شرایط آب و هوای وخیم با چالش های خاصی روبرو است، ازجمله این واقعیت که در زمستان و در آب و هوای بسیار نامساعد آفتاب یا وجود ندارد و یا به خیلی کم ظاهر می شود. ولی به عقیده کلاوس دوهرینگ، رئیس شرکت کانادایی “خورشید سبزِ در حال طلوع” با به کاربستن فناوری های درست برای تطبیق و انطباق، مانند سیستم های ذخیره باطری، می توان بر این چالش ها فائق آمد.

برخی از روستاهای آلاسکا با حمایت دولت ایالتی، سیستم های هایبریدی را که انرژی خورشیدی و آبی را با سوخت دیزلی به عنوان پشتوانه در هم می آمیزد مستقر ساخته اند. روستای ایگی یوگیگ، آلاسکا، انرژی مورد نیاز خود را از دستگاهی که از جریان رودخانه برق تولید می کند می گیرد. برخی از طرح ها در مقیاس بزرگتر نیز موفق بوده اند. در دهه گذشته، انجمن الکتریکی کودیاک، که برق ۱۵ هزار نفر از ساکنان جزیره را تأمین می کند، به تولید برق از منابع آبی و خورشیدی روی آورده است.

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا