حکومت داری مطلوبسیاست

شاخص درک یا احساس فساد

شاخص درک یا احساس فساد

سازمان شفافیت بین‌الملل، با استفاده از شاخص درک یا احساس فساد ( (Corruptions Perception Index(CPI)، کشورها را برحسب میزان فساد موجود درمیان مقامات دولتی و سیاستمدارانشان رتبه‌بندی می‌کند. به عبارت دیگر، این معیار، شاخصی است که رتبهٔ فساد در بخش عمومی یک کشور را درمیان سایر کشورهای جهان نشان می‌دهد.

برطبق این مقیاس، برترین کشورها که دارای کمترین فساد مالی در میان دولتمردان خود هستند در این مقیاس دارای نمرهٔ ۱۰، و کشورهای با بیشترین فساد مالی در بینابین سیستم دولتی خود دارای نمرهٔ صفر هستند.

این شاخص که هرساله منتشر می‌شود، به‌وسیلهٔ معیارهای تعیین‌شدهٔ سازمان جهانی شفافیت بین الملل و دانشگاه پاساو در آلمان (Universität Passau) محاسبه می‌شود.: این تنها دولت نیست که مسئول کاهش فساد است. مجلس، نهادهای مدنی، صاحبان مشاغل، رسانه‌ها و حتی شهروندان عادی نیز در کاهش فساد مسئول هستند. از آنجا که فساد برای همه نامطلوب است، مبارزه با آن نیز یک مسئولیت مشترک است.

سازمان بین‌المللی شفاف سازی در ۱۸۰ کشور جهان دفتر داشته و گزارش‌های سالانه خود را بر پایه معیارهایی از جمله بررسی مدیریت دولتی در کشورها، شرایط دسترسی شهروندان به خدمات عمومی، ساختار حقوقی و قضاییِ حاکم در کشورها و موقعیت بخش خصوصی تهیه می‌کند مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی شفاف سازی اعتقاد دارد.

 

شفافیت بین الملل مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی و همچنین موسسات عمده خصوصی است و موضوعاتی مانند رشوه خواری، قانون شکنی و موارد دیگر سوء استفاده از قدرت را در رده های مختلف دولتی و اقتصادی زیر نظر دارد.
در پیمایش هایی که از آنها برای محاسبه این شاخص استفاده می شود، سؤالاتی درباره رشوه گیری مقام های دولتی، کلاهبرداری در خریدهای دولتی، اختلاس و میزان قوت و تداوم سیاست های ضد فساد (فساد بورکراتیک و فساد سیاسی) در کشورها پرسیده می شود و رتبه هر کشور در شاخص ادراک فساد (CPI) براساس میانگین رتبه کشور در سایر پیمایش ها و با استفاده از یک روال آماری خاص برای محاسبه میانگین، تعیین می شود.

 

در حالی که در هر کشوری اولویت خاصی برای مفهوم فساد وجود دارد. ممکن است کشوری میزان دریافت و پرداخت رشوه بالایی داشته باشد و دررتبه بندی، رتبه پایین تری کسب کند، اما از جهات دیگر وضعیت بهتری داشته باشد و کشور دیگر از نظر میزان دریافت و پرداخت رشوه در وضعیت بهتری باشد، اما از نظر سایر موارد (مثلاً پولشویی و غیره) در وضعیت بدتری قرار گرفته باشد و برعکس. با این حال، این ویژگی ها اقتضا می کند تا شاخص جامع و کاملی از فساد سنجیده شود، به طوری که نمای کاملی از فساد را در کشورها نشان دهد.

fa.wikipedia.org

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا