انرژیانرژی تجدید پذیر

شبکه های هوشمند انتقال و تولید انرژی برق

در زمان گذشته تولید و انتقال انرژی الکتریکی(برق) یک مسیر یکطرفه داشت. در نیروگاه های روتین مانند زغال سنگ برق تولید و به سمت مصرف کنندگان هدایت می شد. اما امروزه انرژی ها تجدید پذیر منابع زیادی محسوب می شوند. اتصال این سیستم ها نیازمند یک شبکه هوشمند است که در اصطلاح Smart Grid نامیده می شود.

شبکه های هوشمند انتقال و تولید انرژی برق

سه نسل از Smart Microgrid تا کنون پدید آمده است:

۱GM: نسل اول Microgrid ابتدا بر توسعه ظرفیت شبکه برق و مسائل پیرامون دسترسی از راه دور Microgrid ها تمرکز می کند که در آن مسائلی از قبیل کنترل، فرمان، ثبات، قابلیت اطمینان و یکپارچگی منابع تجدید پذیر انرژی در اهمیت بالایی قرار گرفته است.

نمونه ای از این Microgird ها، Kythnos Microgrid است که در یونان وجود دارد.

http://www.microgrids.eu/index.php?page=index

۲GM : نسل دوم Microgrid عمدتا روی مباحث توزیع و حول موضوعات مربوط به قابلیت و کیفیت سیستم های توزیع برق متمرکز هستند. رویکرد عمده ای که این Microgrid ها دارند ایجاد ظرفیت جایگزین برای تجهیزات شبکه در حالت های مختلف شبکه است. این روش روی DA (Distribution Automation) متمرکز است و با توابع دیگر شبکه هوشمند مثل AMI (Advanced Metering Infrastructure) ، DSM (Demand Side Management) و یکپارگی منابع تجدید پذیر انرژی و … سر و کار ندارد.

نمونه ای از این Microgrid ، در IIT است که توسط دکتر شاهیده­پور به انجام رسید.

http://www.iit.edu/perfect_power

۳GM : در نسل سوم Microgrid برای ساخت نسخه کوچک شده شبکه هوشمند از طریق توسعه نسل هوشمند ساختار توزیع و توابعاصلی شبکه هوشمند از قبیلAMI (Advanced Metering Infrastructure), DSM (Demand Side Management), DA (Distribution Automation), SA (Substation Automation), OM (Outage Management) and CIS (Customer Information System) تلاش میکنند. تا کنون دو Smart Microgrid از این نسل در شمال آمریکا استقرار یافته است. یکی در دانشگاه UCSD (کالیفرنیا و سندیگو) و دیگری در موسسه BCIT (انیستیتو تکنولوژی بریتیش کلمبیا).

 

 

http://autoir.ir/page.php?id=472

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا