سیاست و ملل و فرهنگ ها

نامه دزدیده شده کریستف کلمب به ایتالیا باز گشت

ایالات متحده نامه ای را که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۳ نوشته بود، به ایتالیا بازگردانده است. یک گروه از کارآگاهان هنری کشف کردند که این نامه چندین دهه پیش دزدیده شده بود.

این نامه هشت برگی که در آن کریستف کلمب کشف دنیای جدید را به آگاهی شاه فردیناند و ملکه ایزابلا از کشور اسپانیا می رساند، جزایری را توصیف می کند که “پر از گوناگون ترین انواع درختان سر به فلک کشیده هستند.”

این نامه تقریبا به اندازه نویسنده مشهورش مسافرت کرد.

فالویو استاچتی، رئیس کتابخانه ریکاردیانای فلورانس، گفت که این نامه احتمالا در سال های ۱۹۵٠ تا ۱۹۵۱، یعنی زمانی که کتابخانه ریکاردیانا نسخه اصلی را به مقامات کتابخانه ملی در رم قرض داده بود، با یک نسخه تقلبی عوض شد.

این نامه در سال ۱۹۹٠ به یک کلکتور یا جمع کننده کتاب های کمیاب در سوئیس فروخته شد و سپس یک جمع کننده دیگر آن را در سال ۱۹۹۲ در یک حراج در نیویورک خریداری کرد.

سرانجام این نامه پس از آن که به وصیت آخرین صاحب آن در سال ۲٠٠۴ به کتابخانه کنگره تحویل داده شد، به واشنگتن آمد. به گفته مقامات ایالات متحده مالک نهایی و همچنین کتابخانه کنگره این نامه را با حسن نیت و با اطمینان از قانونی بودن خاستگاه آن به دست آورده بودند.

مطابق قانون ایالات متحده دارایی های فرهنگی ربوده شده باید به مالکان قانونیشان بازگردانده شوند.

سفر بازگشت این نامه در یک کنفرانس خبری که توسط داریو فرانچسکینی، وزیر فرهنگ ایتالیا، در کنار جان فیلیپس، سفیر ایالات متحده، برگزار شده بود، جشن گرفته شد.

فراچسکینی گفت: “[این نامه] ۵٠٠ سال بعد همان سفر [کریستف کلمب] را به صورت رفت و برگشت انجام داد.”

تیم کارآگاهان هنری کارابینیری از نیروهای انتظامی ایتالیا ارزش این نامه را یک میلیون یورو (۱٫۱۳ میلیون دلار آمریکا) برآورد می کند.

ایالات متحده برای بازگرداندن اشیاء میراث فرهنگی به کشورهای اصلیشان همکاری نزدیکی با همتایان بین المللی خود دارد.

 

share.america

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا