تحلیل و یادداشت
موضوعات داغ

نشانه های جدی و قطعی از تحول و تغییر در نظام بین الملل با رای مثبت پارلمان فنلاند به عضویت در ناتو

پارلمان فنلاند با ۱۸۸ رای موافق با پیوستن این کشور به ناتو موافقت کرد

 

پارلمان فنلاند با ۱۸۸ رای موافق با پیوستن این کشور به ناتو موافقت کرد.

 

پارلمان فنلاند با ۱۸۸ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف با پیوستن این کشور به ناتو موافقت کرد. نتایج این رای گیری نشان می‌دهد حدود ۹۵ درصد نمایندگان مردم فنلاند با این تغییر سیاست کشورشان موافقند. نمایندگان پارلمان فنلاند پس از درخواست رسمی رئیس جمهوری این کشور که پس از هماهنگی با نخست وزیر اعلام شده بود، ۲ روز به بحث و تبادل نظر در مورد تبعات چنین تصمیمی پرداختند.
پیش تر مسکو تهدید کرده بود که این کار تبعات سنگینی برای هلسینکی به همراه خواهد داشت.

…………………..

تحلیل من :  رای مثبت پارلمان فنلاند اتفاق عجیبی نبود و نیست و بسیار محتمل بود(گذار از سیاست بی طرفی سیاسی)، حتی رفتار ترکیه در قبال عضویت فنلاند و سوئد و مخالفت با آن هم بدلیل زندگی کردن اعضای پ ک ک در سوئد مطلب تازه ای نیست. همه اینها نشانه های تغییر در نظام بین الملل و صف بندی ها و مخالفت های زیر خاکستر بوده است که با وزش باد و گاها طوفان جنگ روسیه و اوکراین هویدا، زنده، تقویت بسیار و حتی زبانه های آتش پراکنده شده است.

(سعی می کنم بزودی تغییرات نظام بین الملل ،چرائی ، مرزها و ویژگی هایش را به دقت توضیح دهم.. امیدوارم براتون اهمیت داشته باشه 😉  …  )

قطعا ترکیه متوجه است که عکس العمل دولت های غربی و اروپائی همیشه یکسان نخواهد بود و در این ماجرا بدنبال بالا بردن امنیت ذهنی-وجودی خود است که تا حدی هم موفق خواهد بود اما این حد و اندازه در مذاکرات آشکار و صد البته پنهانی مشخص خواهد شد.

اما گسترش ناتو وحتی ایده ارتش متحد اروپایی یک حرکتی است که مانند جریان پست مدرن است، برگشت به گذشته اما با مختصات و ویژگی های آینده و کندن از زمان حالی که تکراری شده است و دیگر کارائی لازم را ندارد. برگشت به گذشته در ذهن ترکیه یک تنهایی را در بین دول غربی تداعی خواهد کرد که این امر دولت ترکیه را برآن خواهد داشت در دول خاورمیانه و آفریقایی وجهه خوبی از خود نشان دهد تا در دل و ذهن مردم این سرزمین ها نفوذ بیشتری داشته باشد تا خود را مسکوت و بی توجه نبیند.

قطعا جنگ نفوذ در قلوب و ذهن ها بشدت در حال تقویت است و این تقویت ها حتی می تواند به گسترش جنگ ها بیانجامد چیزی که از پیامد های تقریبا قطعی تغییر و دگردیسی در نظام بین الملل است. پس به این نباید اندیشید که جنگ ها گسترش خواهند یافت یانه زیرا تقریبا قطعی به نظر می رسند، آنچه عقلا باید به آن فکر کنند این است که چگونه خود، خانواده ، شهر و مردمان این جهان وطن را می توانند بیشتر ایمن کنند در مقابل جنگ ها ….. چگونه دامنه جنگ ها و آسیب اش کمتر گسترش یابد؟!.

بعنوان مثال با تضعیف اجباری روسیه در سوریه و برگشت تعدادی از نیروهایش به خاک روسیه بدلیل جنگ اوکراین، قطعا هیچ نیروی نمی تواند جایگزین قدرت نظامی و هژمون روسیه در سرزمین شامات شود، پس این خلا می تواند فرصت مناسبی برای مخالفان حکومت اسد در سوریه گردد، همچنین افزایش نرخ رشد جمعیت آوارگان سوری و گروه های خاص عقیدتی می تواند در ۱۰ سال آینده یک محاصره جمعیتی خاص عقیدتی و نه نژاد عربی برای اسرائیل ایجاد کند که بیش از هر زمانی آن را مانند یک جزیره شناور و متاثر دربر خواهد گرفت و این یعنی تلاش برای ارتقا گفتمان و مذاکرات و توافقات نوشته و نانوشته اسرائیل با آن گروه ها برای امنیت خود و شهروندانش.

 

 

Putin-Assad-militari

 

Part-NIC-Nic6484487-1-1-0

 

آنچه مسلم است غرب در یک تلاش متحد در حال ترسیم کمربند امنیتی و مرزهای های خاص برای امنیت و پیشرفت همه جانبه خود است تا بتواند در این طوفان تغییر نظام بین الملل کمترین آسیب را ببیند.

 

NATO and Russia’s military presence at each other’s border
نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا