انرژی

چشم‌انداز مصرف برق در افق ۲۰۵۰

چشم‌انداز مصرف برق در افق ۲۰۵۰:

گسترش استفاده از برق منجر به دو ‌برابر شدن تقاضای این انرژی تا سال ۲۰۵۰ خواهد شد. این امر عمدتا ناشی از افزایش تقاضای ساختمان‌ها و استفاده از برق به‌عنوان منبع انرژی در خیابان‌ها است.

بر اساس #گزارش مک‌کنزی، در سال‌های اخیر این منابع سهمی بیش از ۵۰ درصد از اضافه ظرفیت‌های خالص داشته‌اند. در این رابطه پیش‌بینی می‌شود بعد از ۲۰۳۵ تولیدات منابع تجدیدپذیر از کل برق تولیدی به بیش از ۵۰ درصد برسد.

رشد برق در دنیا تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰۰ رسیده و به دو برابر مقدار فعلی خواهد رسید اما برای #خاورمیانه و کشور #ایران رشد برق در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰۰ درصد می رسد که نیازمند برنامه ریزی های گسترده ای جهت تامین این مقدار می باشد.

نکته اساسی این است که می بایست چند برابر حجم کنونی تولید #برق نامی در کشور ( حدودا ۸۰ گیگا وات) ، یعنی حدود ۲۸۰ گیگا وات را تامین نماییم که با در نظر گرفتن ضریب دسترسی #نیروگاه های تجدید پذیر این عدد چند برابر خواهد بود. لذا از دید نگارنده، راهکاری جز مردمی شدن صنعت برق (در بخش تولید، توزیع و فروش برق) و نه تنها بخش خصوصی وجود نخواهد داشت که لازمه آن واقعی سازی قیمت برق و کاهش بدون دلیل قیمت های چون مسکن,خودرو و حمل و نقل است.

#انرژی
سید محسن مدنی:دانش آموخته علوم #سیاسی و مهندسی برق

 

 

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا