سیاست و اقتصاد

حمایت اتحادیه اروپا از الحالق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO)

حمایت اتحادیه اروپا از الحالق ایران به سازمان تجارت جهانی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی بازگشت هیأت اقتصادی و گمرکی اتحادیه اروپا از تهران با صدور بیانیه ای از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت حمایت کرد.

هیات اتحادیه اروپا که به منظور بررسی راه های توسعه همکاری اقتصادی و گمرکی به ایران سفر کرده بود با مسئولان گمرک کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرآنلاین ، این هیأت به سرپرستی “اریک مامر”، مدیر اداره رقابت پذیری اتحادیه اروپا و ۹ تن از مدیران اقتصادی اتحادیه مزبور ازجمله خوزه لوئیس فرناندز رانز مدیر گمرک و مالیات اتحادیه اروپا (TAXUD) پیش از این دیدار با مسئولان سازمان توسعه تجارت، سازمان سرمایه گذاری و بانک مرکزی کشورمان نیز ملاقات کرده بود.
براساس این گزارش در این دیدار سید محمود بهشتیان مشاور عالی رئیس کل گمرک ایران به معرفی ساختار، ویژگی ها و شرح وظایف و فعالیت های گمرک ایران و عضویت آن در سازمان ها و کنوانسیون های بین المللی گمرکی نظیر سیستم هماهنگ شده (HS)، کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو(RKC)، پرداخت و درخصوص قوانین و مقررات گمرکی کشورمان که منطبق بر مقررات بین المللی گمرکی است توضیحاتی داد.
سپس مدیر اداره رقابت پذیری اتحادیه اروپا ضمن اعلام آمادگی برای گسترش همکاری ها بین ایران و اتحادیه اروپا در تمام زمینه ها ازجمله امور گمرکی، از طرف ایرانی خواست اولویت های خود را جهت همکاری بیان کند.
وی افزود: سفر هیأت اتحادیه اروپا در ادامه دیدار ماه آوریل خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه و هیأت ۷ نفر همراه وی از تهران است.

تسهیل تجارت بین ایران و اروپا

در ادامه مشاور عالی رئیس کل گمرک کشورمان با اشاره به دستاوردها و توانمندی های گمرک ایران در زمینه پیاده سازی توصیه های سازمان جهانی گمرک و نیز در حوزه مدیریت ریسک و گمرک دیجیتال، بر لزوم نهایی سازی و امضای سند موافقت نامه همکاری های گمرکی فی مابین دو طرف تأکید کردکه با استقبال رئیس هیأت اتحادیه اروپا روبه رو شد.
مدیر اداره رقابت پذیری اتحادیه اروپا نیز ضمن استقبال از نهایی کردن سند همکاری گمرکی، از طرف اتحادیه اروپا فرناندز را به عنوان رابط پیگیری این موضوع معرفی و از طرف ایرانی خواست تا رابط خود را تعیین کند که قاسمی کارشناس ارشد دفتر همکاری های بین الملل توسط سید محمود بهشتیان معرفی شد.

قاسمی سپس به تشریح تعداد اسناد همکاری گمرکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ذکر نوع سند اعم از یادداشت تفاهم یا موافقت نامه و سابقه آنها پرداخت و با اشاره به عدم استقبال کشورهای اتحادیه اروپا از انعقاد موافقت نامه های جدید همکاری گمرکی با ایران با استدلال لزوم تبعیت از قوانین گمرکی اتحادیه، از طرف مقابل خواست اقدامات مورد نیاز برای تحقق امضای موافقت نامه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی با اتحادیه گمرکی اروپا را مشخص و آغاز کند تا بتوان با تسری آن به کشورهای عضو، زمینه تسهیل تجارت بین ایران و این کشورها را فراهم کرد.

مکانیزاسیون فرآیندهای گمرکی

فرناندز با تشریح اینکه بخش اعظمی از اسناد گمرکی، بدون هماهنگی اتحادیه اروپا قابلیت تبادل با طرف ایرانی را ندارند، اعلام کرد: برای شروع همکاری ها، طرف ایرانی باید نامه رسمی مبنی بر درخواست آغاز مذاکرات جهت نهایی سازی موافقت نامه همکاری را با عنوان مدیرکل گمرک و مالیات اتحادیه گمرکی اروپا و ذکر اولویت ها و زمینه های مورد نظر جهت همکاری ارسال کند تا فرایند توسعه همکاری ها کلید زده شود.
قاسمی در پاسخ به پرسشی درخصوص سطح مکانیزه شدن رویه های گمرکی، تاریخچه و شرح مختصری از روند اجرای سامانه جامع امور گمرکی و مکانیزاسیون فرآیندهای گمرکی در راستای توصیه های سازمان جهانی گمرک در برنامه پیکارد و همچنین سامانه هوشمند ترانزیت و نتایج حاصله از پیاده سازی این سامانه ها را ارائه کرد که با استقبال فرناندز و ابراز تمایل وی برای بازدید از سامانه مواجه شد.
این گزارش می افزاید، برخی زمینه های همکاری از جمله برگزاری دوره های آموزشی مشترک، کمک های فنی در مسائل مرتبط با گمرک، بحث فعالان مجاز اقتصادی و تبادل الکترونیک اطلاعات در این دیدار مورد تأکید قرار گرفت. همکاری در زمینه تجهیزات مکانیزه بازرسی مانند دستگاه های ایکس- ری کانتینری و دستگاه های آشکارساز مواد مخدر و منفجره و نیز سگ های موادیاب از دیگر موارد مطرح شده توسط هیأت ایرانی در این دیدار بود.
شایان ذکر است که معاونین و کارشناسان دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران و نمایندگان وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار حضور داشتند.
حمایت از الحاق ایران به WTO

این گزارش می افزاید فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی بازگشت هیئت اقتصادی و گمرکی اتحادیه اروپا از تهران با صدور بیانیه ای از الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت حمایت کرد. ایران حدود ۲۰ سال است که خواهان عضویت در سازمان جهانی تجارت است و هم اکنون به عنوان عضو ناظر در جلسات این سازمان شرکت می کند.

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا