جهان وطنی

خواهر خواندگی شهری، گامی مفید در تشکیل یک جهان وطن

خواهر خواندگی شهری ، گامی مفید در تشکیل یک جهان وطن

خواهرخواندگی قراردادی است بین سران مملکتی یا سران دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می‌شود.

خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شده و برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین یک شهر انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد و تا سال ۱۹۸۶ ادامه داشت هدف از این قرارداد پیوند و اتحاد بین شهروندان دو شهری است که دارای منافع مشترک هستند. مفاد این قراردادها موضوعات فرهنگی اقتصادی و بازرگانی و اخیرا ورزشی را شامل می‌شود در ادبیات اروپایی خواهرخواندگی به شهرهای دوقلو یا همسان هم گفته می‌شوند، اما در کشورهای آسیایی و امریکایی اصطلاح خواهر خواندگی رواج بیشتر دارد. علت بکارگیری واژه خواهرخواندگی به این اعتبار است که در بیشتر زبانهای دنیا واژه شهر مونث است.

معمولا دو شهر برای خواهر خواندگی باید دارای تشابهاتی باشند مثلا دو شهر تاریخی، دو شهر علمی یا دانشگاهی و یا دو بندر و یا حتی دو سمبل مشترک باشند که این انگیزه را ایجاد کند. رونق و رواج گردشگری بین دو شهر خواهرخوانده و نامگذاری متقابل نام خیابانهایی به نام شهر خواهر خوانده از جمله نتایج اعلام خواهرخواندگی شهرها است. بعداز انقلاب در سال ۱۳۷۳ برای نخستین بارتهران با بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهر خوانده اعلام شد.

 اما تمام فواید خواهر خواندگی بستگی به عملیاتی شدن اهداف طرح دارد و همچنین نظارت و بررسی دائمی طرح خواهر خواندگی

خواهرخوانده‌ها چطور همدیگر را پیدا می‌کنند؟

شهرها از راه‌های مختلفی یکدیگر را پیدا می‌کنند؛ در مواردی گروه یا افرادی از اجتماع، معلمان، تجار یا اعضای انجمن‌های قومی جریان امور را به‌دست می‌گیرند و کمیته خواهرخواندگی ایجاد می‌کنند و سپس از رهبران منتخب خود می‌خواهند همکاری رسمی بین دو کشور شکل گیرد. بعضی شهرها بخاطر هم نام بودن، یا بخاطر اینکه جشن و فستیوال مشابهی دارند با یکدیگر خواهرخوانده می‌شوند. به‌طور کلی بهتر است شهرهایی با یکدیگر روابط خواهرخواندگی داشته باشند که از نظر مسائل جغرافیایی، جمعیت، صنایع و منافع مشابهت دارند. از سوی دیگر مشاهده شده که قطب‌های متضاد نیز می‌توانند با یکدیگر همکاری موفقی داشته باشند.

خواهر خوانده های تهران:

علاوه بر شهر سئول، پایتخت کره‌جنوبی (سال ۱۹۶۳م) و لس‌آنجلس امریکا (سال ۱۹۷۲م) خواهرخوانده تهران شدند، حالا تهران با شهرهایی مانند بیشکک در قرقیزستان، هاوانا در کوبا، پرتوریا در افریقای جنوبی، مسکو در روسیه، کاراکاس در ونزوئلا، مینسک در بلاروس، استانبول و آنکارا در ترکیه، صنعا در یمن، کویت، خارطوم در سودان، برازیلیا در برزیل، دوشنبه در تاجیکستان، مانیل در فیلیپین و پکن در چین پیوند خواهرخواندگی دارد.

خواهرخوانده‌های رشت: ترابوزان- ترکیه، کوتائیسی- گرجستان، قازان- روسیه و ناحیه رشت- تاجیکستان.

خواهرخوانده‌های اصفهان: شیان- چین، بارسلون- اسپانیا، سنت پترزبورگ- روسیه، هاوانا- کوبا، ایروان- ارمنستان، فرایبورگ- آلمان، لاهور- پاکستان، کویت- کویت، فلورانس- ایتالیا، ایاسی- مجارستان و کوالالامپور- مالزی.

خواهرخوانده‌های شیراز: نیکوزیا- قبرس، دوشنبه- تاجیکستان، چونگ کینگ – چین، پونا – هند، برلین – آلمان، رم – ایتالیا، اسلام‌آباد- پاکستان، آستین- امریکا، مسکو- روسیه، سنت پترزبورگ – روسیه، کویت – کویت، کوالالامپور – مالزی، تشوانه- افریقای جنوبی، کاراکاس – ونزوئلا، بوداپست- مجارستان، آنکارا- ترکیه، هاوانا – کوبا و وایمار- آلمان.

خواهرخوانده‌های تبریز: استانبول- ترکیه، هوشی مین- ویتنام، باکو – جمهوری آذربایجان، وین- اتریش، قازان- روسیه و غزه – فلسطین.

خواهرخوانده‌های مشهد: ارومچی- چین و لاهور- پاکستان.

خواهرخوانده همدان: کولاب- تاجیکستان.

خواهرخوانده گرگان: اکتائو- قزاقستان.

خواهرخوانده کاشان: اومئا- سوئد.

خواهرخوانده کرمانشاه: سیسیل- ایتالیا.

 

منابع:

http://www.asrarnameh.com/

ویکیپدیا

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا