ملل و فرهنگویژه های جهان وطنی
موضوعات داغ

معنی از قضا سرکنگبین صفرا فزود یعنی چه؟

چه بسا که دارو بر درد افزاید و بیماری، درمان باشد. ( مثل همین ضرب المثل یعنی خود درد درمان بود )

معنی از قضا سرکنگبین صفرا فزود یعنی چه؟

 

ابتدا باید بدانیم سرکنگبین چیست؟

سرکنگبین (سرکه انگبین) شربتی است که از ترکیب عسل، سرکه و نعنا درست می شود. خاصیتش این است که صفرا را کم می کند. {در گذشته به عسل، انگبین می گفتند.}

۱- یعنی گاهی برخی چیزها که از نتیجه مثبتشان آگاهی داریم، نتیجه عکس می دهند و اثر منفی بر جای می گذارند. مثل سرکنگبین؛ بر اساس این ضرب المثل، سرکنگبین به جای اینکه صفرا را کم کند، آن را بیشتر هم کرده است و به جایی اینکه دارو، درمان شود “درد” شده است.

۲- گاهی آنچه برای درمان بیماری استفاده میشود خودش بر درد می افزاید. در بخشی از نامه ۳۱ نهج البلاغه، حضرت علی علیه السلام به فرزند خود، امام حسن مجتبی علیه السلام، می فرمایند: رُبَّما کانَ الدَّواءُ داءً، و الدَّاءُ دَوَاءً؛ چه بسا که دارو بر درد افزاید و بیماری، درمان باشد. ( مثل همین ضرب المثل یعنی خود درد درمان بود ) و شاید توان گفت برگشت خسران  به صاحبان حیله و خدعه .

 

اما خود سکنجبین:

یکی از درمان‌های ساده برای کبد چرب، مصرف روزانه “شربت سکنجبین” است البته باید توجه داشت که درمان‌های طب سنتی نمی‌تواند درمانی تک‌بعدی و صرفاً با مصرف یک ترکیب دارویی باشد بلکه برای درمان و حصول نتیجه حتماً باید پرهیزات و تدابیر توصیه‌شده نیز دقیق اجرا شود مثلاً برای درمان کبد چرب کنار مصرف شربت سکنجبین، حتماً باید از مصرف آب یخ نیز پرهیز کرد و هر لقمه غذا حدود ۲۰ مرتبه جویده شود

ابن‌سینا طرز تهیه “شربت سکنجبین” را به‌صورت ساده در کتاب “قانون” خود به این صورت آورده است:

مواد مورد نیاز: سرکه یک واحد، عسل ۲ واحد، آب ۸ واحد

طرز تهیه: سرکه، عسل و آب را با هم ترکیب می‌کنیم و به‌روی حرارت قرار می‌دهیم تا با شعله ملایم بجوشد تا یک‌سوم آب آن بخار شود؛ حین جوشیدن کف آن را جدا کنید و می‌توانید یک دسته نعناع هم برای رنگ و طعم بهتر حین جوشیدن به آن اضافه کنید.

در هر وعده، یک‌سوم لیوان از این شربت با دوسوم لیوان آب مخلوط و مصرف شود.

زمان مصرف: ترجیحاً با شکم خالی یا یک ساعت بعد از غذا

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا