ویژه های جهان وطنی

نحوه ی تشخیص #مار سمی از غیر #سمی

نحوه ی تشخیص #مار سمی از غیر #سمی

۱- مردمک چشم های مار های غیر سمی گرد است در حالیکه مار های سمی مردمک عمودی دارند. با این وجود استثناهایی وجود دارد مانند مامبای سیاه (آفریقا)، کبری (آفریقا، خاورمیانه، #آسیا) و تایپان (#استرالیا) که بسیار سمی هستند اما مردمک چشم ها گرد می باشد.

جالب است که برخی از مار های غیر سمی می توانند هنگام احساس خطر شکل مردمک #چشم خود را تغییر دهند
۲-سر مارهای سمی مثلی شکل است. و جای زخم نیش آنها دو سوراخ هست و مارهای غیر سمی جای آرواره آنها بر بدن باقی می ماند.
اقدامات لازم هنگام مار گزدیدگی

سم یا زهر مار، بر روی افراد مختلف اثرات متفاوتی بر جای می گذارد. مهم ترین علتی که باعث می شود مار گزیدگی خطرناک باشد، این است که معمولا با واکنش های آلرژیک نسبت به سم همراه است به همین دلیل در مرحله ی اول باید یک آنتی #هیستامین مصرف کنید #پوست خود را بررسی کنید اگر خارج از زخم و بر روی پوست تان مقداری سم ریخته آن را با دقت تمیز کنید تا از آسیب دیدگی پوست خود جلوگیری کنیدمایعات زیاد بنوشید تا سم را از بدن شما دفع کندآرام باشید و حرکت نکنید تا از حرکت سم در بدن خود جلوگیری کنید؛ اگر حرکت کنید ضربان قلب بالا می رود و سم سریع تر در بدن منتشر می شود

هنگام #مار گزدیدگی چه کار هایی نباید انجام داد؟

جای نیش مار را برای خارج کردن زهر از آن باز نکنیدقسمت بالای جای #نیش مار را محکم نبندیدجای نیش مار کرم نمالید #الکل یا #قهوه ننوشیدنکته ای که وجود دارد این است که آیا واقعا مکیدن جای نیش مار برای جلوگیری از پخش شدن آن در خون فایده ای دارد یا نه؟ خب باید بگوییم که نظرات مختلفی در این باره وجود دارد، کارشناسان معتقدند که این کار تنها در ۱۵ دقیقه اول مار گزدیدگی اثر دارد و می تواند تا ۵۰٪ از زهر را از بین ببرد

اما فراموش نکنید که اگر حتی یک زخم کوچک در دهان شما وجود داشته باشد، این کار بسیار خطرناک است. امیدواریم این نکات برای شما مفید بوده باشد.

مارها می توانند تا ۲۴ ساعت بعد از اینکه میمیرند، نیش بزنند، پس لطفا آنها را نکشید تا سعی کنید با او یک عکس سلفی بگیرید و یک نسخه جاده ای بسازید.کفش های کاملا پوشیده و بسته در #مناطق سنگی یا علفی بپوشید و سپس به تماشای جایی که می خواهید بروید.مارها عصبی میشوند، اگر احساس تهدید کنند نسبت پس هرگز به آنها جسور و نترس نشوید.

.

https://www.instagram.com/p/CBfNzTVF99K
نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا