سیاست و اقتصاد

بهشت‌های مالیاتی، ۱۶٠٠ میلیارد دلار از پول‌های ۵٠ شرکت بزرگ آمریکائی را پنهان کرده‌اند

 

سازمان “اوکسفام”، چهارشنبه ۱۲ آوریل/ ۲۳ فروردین، نتایج یک برنامه مطالعاتی خود را درباره بهشت‌های مالیاتی و پول‌های هنگفتی که شرکت‌های آمریکائی در این مناطق پنهان می‌کنند منتشر کرد.این گزارش نشان می‌دهد که میزان پول‌های پنهان شده ۵٠ شرکت عظیم آمریکائی در این بهشت‌های مالیاتی بیش از نیمی از تولید ناخالص ملی کشور فرانسه است.

 

 

این ۵٠ شرکت بزرگ آمریکائی، بیاری یک شبکه غیرشفاف و پنهانی از ١٧۵١ شرکت “اوُفشار” در مناطقی که بهشت مالیاتی نامیده می‌شوند، از پرداختن مالیات بردرآمدهای واقعی خود به دولت آمریکا طفره می‌روند؛ آنها توانسته اند ۱۶٠٠ میلیارد دلار از درآمدهای خود را در این مناطق که به بهشت مالیاتی معروف شده‌اند پنهان سازند.

این گزارش درست یک هفته قبل از همایش بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن منتشر شده است و نشان می دهد که این شرکت‌های بزرگ، دولت آمریکا را هرساله از دریافت مالیاتی به میزان ١٣۵ میلیارد دلار محروم می‌کنند.

“رابی سیلور مان” یکی از مسئولان سازمان “اوکسفام”، امروز اعلام کرد که شرکت “اَپِل” در رأس این فهرست قرار دارد و ٢٠٠ میلیارد دلار از درآمدهایش را در شرکت‌های “اوفشار” پنهان کرده است؛ لابراتوار دارو سازی “پفایزر” با رقم ١٩٣٫۶ میلیارد دلار در ردیف دوم و “میکروسافت” با ١٢۴ میلیارد، در سومین ردیف این شرکت‌ها قرار میگیرند.

  • باید یادآوری کرد که در آمریکا، بعنوان کشوری که در سطح فدرال، تا ٣۵ درصد مالیات از شرکت‌ها اخذ می شود، قانونی وجود دارد که به واحدهای اقتصادی اجازه می‌دهد که به میزان نامعلومی از درآمدهای خود را که در خارج از آمریکا کسب کرده‌اند بتوانند در کشورهای خارجی نگاهداری کنند.

در جریان مبارزات انتخاباتی، دونالد ترامپ به آمریکائی‌ها وعده داد که میزان مالیات‌ها را تا ١۵ درصد کاهش دهد و به کسانی که می خواهند پول هایشان را از کشور خارج کنند پیشنهاد کرد که با پرداخت یک مالیات ١٠ درصدی اجازه خروج بگیرند.
سازمان “اوکسفام” عقیده دارد که چنین قوانینی در حقیقت سرمایه‌داران را تشویق می کند که پول‌هایشان را در بهشت‌های مالیاتی پنهان کنند و در انتظار روزی بمانند که بخشودگی مالیاتی اعلام گردد.

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا