تحلیل و یادداشتدسته‌بندی نشده

ایران و رژیم حقوقی دریای خزر – پیروز مجتهدزاده

ایران نیازمند آغاز یک سلسله اقدامات جدی در منطقه خزر است تا بتواند منافع ملی خود را در این دریا تضمین کند. و نخستین اقدام ایران باید به دست فراموشی سپردن بحث های بیهوده دهه ۱۳۸۰ مانند بحث تعلق پنجاه درصد دریا به ایران و یا تقسیم دریا به پنج سهم مساوی ۲۰ درصدی میان پنج کشور و غیره باشد.

نگاهی به پیشینه‌ها

آنچه در آغاز این بحث مورد توجه قرار دارد این حقیقت است که شکل‌گیری یک “منطقه‌گرایی” خزر- محوری یا “سیاست‌های گروهی” در خزر به همان اندازه متکی بر نیازهای ژئواکونومیک خواهد بود که بر جغرافیای سیاسی دگرگون شده پس از فروپاشی شوروی اتکا دارد و هم‌اکنون مسئله رژیم حقوقی خزر شکل‌دهنده اصلی روابط سیاسی در این منطقه است (۱).

زمینه‌های جغرافیایی

پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دریای خزر چیزی نبود جز یک دریای بسته که به‌گونه‌ای تئوریک، و نه در عمل، میان ایران و شوروی پیشین تقسیم می‌شد آن‌گونه که بیش از ۸۵ درصد از کرانه‌های خزر در داخل مرزهای شوروی قرار می‌گرفت و کمتر از ۱۵ درصد از کرانه‌های خزر به ایران تعلق می‌گرفت. پس از فروپاشی سرزمینی اتحاد شوروی، چهار کشور نوین در کرانه‌های ۸۵ درصدی شوروی پیشین را با هم شریک شدند بی‌آنکه در مرزهای ایران کمترین تغییری حاصل شده باشد. این کشورها عبارت‌اند از: فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان. گذشته از این دگرگونی بزرگ در جغرافیای سیاسی منطقه، هجوم سرمایه و تکنولوژی باخترزمین برای اکتشاف، استخراج، و صدور نفت و گاز منطقه، راه نفوذ سیاسی و اقتصادی قدرت‌های فرا منطقه‌ای را به این بخش از جهان گشود و ایالات متحده با امضای قراردادهای گوناگون و سرازیر کردن میلیاردها دلار سرمایه به خزر، عملاً خود و سیاست‌های خود را بر موجودیت‌های سیاسی منطقه افزود.

همه کشورهای این منطقه را خشکی فرا گرفته است: قزاقستان، ترکمنستان، و جمهوری آذربایجان در کنار ایران و روسیه در دریای خزر هم‌کرانه‌اند که می‌تواند در گسترش بازرگانی دریایی میان این کشورها سودمند باشد. اما حضور در خزر مشکل این کشورها را، در زمینه عدم دسترسی به بازارهای بین‌المللی از راه‌های دریایی، حل نمی‌کند. یک راه‌حل عملی در این راستا، می‌تواند در ایجاد دسترسی برای این کشورها و سه کشور دیگر منطقه (تاجیکستان، ازبکستان، و افغانستان) به خلیج فارس و دریای عمان از راه جاده، راه‌آهن، و لوله‌های نفت و گاز از خاک ایران، جست‌وجو شود. ایران، با داشتن نزدیک به دو هزار کیلومتر خط کرانه‌ای در جنوب، می‌تواند دسترسی آسان، مستقیم، و مطمئن این منطقه محاصره شده در خشکی را به بازارهای جهانی تضمین کند.

برای صدور نفت و گاز خزر-آسیای مرکزی، تأسیس یک شبکه لوله که این منطقه را از راه ایران به دریاهای آزاد در جنوب وصل کند، بی‌تردید عملی‌ترین راه است. چنین شبکه‌ای کوتاه‌ترین، امن‌ترین، و اقتصادی‌ترین راه صدور انرژی منطقه به بازارهای جهانی را در اختیار خواهد گذارد؛ به‌ویژه بازارهایی چون شبه‌قاره هند، ژاپن، و خاور دور که تقاضای انرژی آنها رو به فزونی است. گذشته از این، نیروی انسانی گسترده و ماهر ایران در زمینه تکنولوژی نفت و گاز، زیربنای گسترده و پیشرفته راه‌های حمل‌ونقل زمینی و دریایی، همراه با پایانه‌ها و پالایشگاه‌های موجود، و شبکه لوله‌های نفت و گاز در ایران مزایای فنی و تدارکاتی شایان توجهی در اختیار صادرکنندگان نفت و گاز خزر قرار می‌دهد که هیچ جایگزین دیگری را یارای برابری با آن نیست. فراتر، ایران تنها کشور منطقه است که از ناامنی‌های ناشی از کشمکش‌های جغرافیایی، جنگ‌های داخلی، و درگیری‌های تجزیه‌طلبانه که گریبان‌گیر همه کشورهای آسیای کوچک، قفقاز به اضافه گرجستان، خزر و آسیای مرکزی به اضافه افغانستان است، بری است و به این دلیل امن‌ترین راه صدور انرژی خزر قلمداد می‌شود.

با این حال، ایالات متحده آمریکا برای پایمال کردن حق و حقوق ملی ایران در دریای خزر و برای واقعیت بخشیدن به این خواسته تجاوزکارانه خود که نمی‌خواهد ایران در خزر حضور و نقش داشته باشد، همه لازمه‌های صرفه اقتصادی برای صدور انرژی خزر به بازارهای جهانی را زیر پا گذارده و می‌کوشد این انرژی از خطوط لوله غیراقتصادی چون لوله‌های باکو –جیهان، لوله‌های ماورای گرجستان، و لوله‌های ترکمنستان – افغانستان – پاکستان صادر شود. در همین راستا، شایان توجه است که دیدگاه ژئوپولیتیک پاکستان نسبت به افغانستان که در هماهنگی میان عوامل اطلاعاتی ارتش پاکستان و عوامل آمریکایی سی آی ای (سیا) پیگیری می‌شود، دیدگاهی افراطی و مستعمراتی بوده است که دوراندیشی ژنرال مشرف و حملات نظامی ایالات متحده علیه طالبان و القاعده از راه پاکستان، نارسایی‌ها و خطا بودن‌های این دیدگاه را برملا کرده است. با این حال، پاکستان یک بار دیگر کوردلانه از مطالعه مستقل شرایط جغرافیایی منطقه برای بهره‌گیری ژئوپولیتیک خودداری کرده و همچنان به راهنمایی عوامل سی آی ای می‌خواهد پیگیر نقش‌آفرینی ژئوپولیتیک ویژه‌ای باشد که ناهنجاری و خطرآفرینیش ثابت شده است. پاکستان توجه ندارد که عملی شدن خط لوله گازرسانی ۲۰۰۰ کیلومتری ایران – هندوستان از راه پاکستان اهمیت و امکان ژئوپولیتیک ویژه‌ای را متوجه آن کشور خواهد ساخت. پاکستان توجه ندارد که در صورت اصلاح روابط ایالات متحده با ایران نیروی تصمیم گیرنده اقتصاد از یک سوی، و امکانات جغرافیایی – اقتصادی بی مانند ایران از سوی دیگر، عدم صرفه اقتصادی لوله‌های ترکمنستان – افغانستان – پاکستان را، اگر هم تأسیس شوند، برملا ساخته و این لوله ها را، همانند لوله‌های نفتی باکو – جیهان، از هرگونه توجیه سیاسی و ژئوپولیتیک نیز محروم خواهد کرد که ناچارا باید متروک شوند. پاکستان باید بداند که با استقرار استقلال سیاسی افغانستان، تأسیس لوله‌های گازرسانی مستقیم میان سرخس در ایران و بازار بزرگ مصرف در هندوستان از راه افغانستان صرفه اقتصادی کم نظیری خواهد داشت و هم ایران و هند را از مسیر پاکستان بی نیاز خواهد کرد و هم افغانستان را در شرایط ژئوپولیتیک بهتر و به مراتب کم درد سر تری در مقایسه با موقعیت پاکستان برخوردار خواهد ساخت. پاکستان همچنین دقت ندارد که تأسیس خطوط لوله‌های گاز و نفت رسانی ترکمنستان – افغانستان – چین که از صرفه اقتصادی و امتیازات استراتژیک برتر نسبت به مسیر پاکستان برخوردار است، تأسیس لوله‌های گاز و نفت رسانی خزر – افغانستان – پاکستان را بی معنی خواهد کرد.

زمینه‌های سیاسی

به هنگام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، دریای خزر حق انحصاری آن قدرت، جمهوری های آسیایی آن قدرت در کرانه‌های این دریا و، تا حدودی، ایران شمرده می‌شد. با آن که حقوق ایران در دریای خزر به موجب قراردادهای موجود میان ایران و شوروی پیشین تا حدودی مشخص و ظاهرا به رسمیت شناخته شده بود، این کشور یک سره از همه حقوق خود در آن دریا محروم نگاه داشته می‌شد. در دیدگاهی تیوریک پیمان های ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ به‌گونه‌ای تنظیم شده بودند که اگرچه به مسئله رژیم حقوقی خزر و تقسیم آن میان دو کشور اشاره ای مستقیم ندارند، محتوا و روح دو قرارداد می توانست رژیم حقوقی خزر را بر اساس “مشاع” کردن دریا میان کشورهای کرانه‌ای استوار سازد. نه تنها روح همکاری تجویز شده در این دو قرارداد نتوانست منجر به تفاهمی عملی میان کشورهای کرانه‌ای در زمینه رژیم حقوقی خزر انجامد، بلکه برخی از پایتخت های جدید (باکو و آلماتی) مدعی شدند که شوروی پیشین به‌گونه‌ای ابهام‌آمیز خطی مرزی برای ایران در خزر تعیین کرده بود که حداقلی از دریا را از آن ایران قلمداد می کرد. در حالی که این ادعا اساسی حقوقی ندارد و همگان می دانند که شوروی پیشین در هیچ بخشی از دربا کمترین احترامی برای حقوق ایران نداشت.

قزاقستان و جمهوری آذربایجان در نوبت هایی چند تا آنجا پیش رفتند که مدعی شدند پیمان مودت ۲۶ فوریه ۱۹۲۱ و قرارداد بحرپیمایی ۲۵ مارس ۱۹۴۰ میان شوروی پیشین و ایران، آب های دریای خزر را بر اساس خط فرضی آستارا در آخرین نقطه مرزهای خشکی ایران در شمال آذربایجان به خلیج حسینقلی در انتهای رود اترک، میان دو کشور تقسیم کرده است. رهبران روسیه نیز در یک نوبت این نظر را مورد پشتیبانی قرار دادند. نه تنها این اتهام درست نیست، بلکه سیاست قاطعی از سوی شوروی پیشین در تمامی دوران جنگ گرم و سد مانع اط آن گردید که ایران در دریای خزر کمترین نقشی داشته باشد. فراتر، جمهوری های قزاقستان و آذربایجان که معتقدند شوروی پیشین چنین خط مرزی دریایی فرضی را میان خود و ایران در نظر اشت، باید توجه داشته باشند که حتی اگر باور آنان درست باشد، آن تصمیم و آن خط فرضی هیچ ربطی به کشور مستقل ایران در آن دوران و در دوره کنونی که رژیم حقوقی دریای خزر مورد بحث است، ندارد. یک چنین تصمیمی، اگر به واقع اتخاذ شده باشد، تنها می توانست یک تصمیم داخلی شوروی پیشین باشد که از دید حقوق و روابط بین‌المللی نمی توانست برای هیچ کشور مستقلی چون ایران الزام آور باشد. یک چنین خط مرزی دریایی تنها در صورتی می توانست ارزش حقوقی داشته باشد که به عنوان یک قرارداد مرزی دریایی رسمی به امضای دو کشور ایران و شوروی پیشین رسیده و در سازمان ملل متحد به ثبت رسیده باشد.

در پی اقدام مردادماه ۱۳۸۰ تهران در جلوگیری از عملیات اکتشافی جمهوری آذربایجان در آبهایی که ایران متعلق به خود دانسته و منطقه “البرز” نامش د اده است، هفته نامه های آمریکایی نیوزویک و تایم ادعا کردند که ایران مرزهای دریایی موجود میان خود و جمهوری آذربایجان در خزر را مورد تجاوز قرار داد. با توجه به این حقیقت که میان ایران و شوروی پیشین و یا کشورهای برجای مانده از آن ابرقدرت فروپاشیده هیچ گونه مرزی در دریای خزر وجود نداشته و ندارد، نگارنده در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) این دو نشریه را به چالش گرفته و از آنها خواست تا اگر از قرارداد مرزی دریایی میان دو طرف اگاهی دارند، متن آن را برای آگاهی همگان انتشار دهند. آشکار است که این چالش دستگاه‌های تبلیغاتی آمریکایی را به سکوت کشاند.

در پی این تحولات رادیو فارسی زبان بی‌بی‌سی در مصاحبه ای با یک ایرانی تبار مقیم ایالات متحده آمریکا که ادعا شد کتابی در باره خزر انتشار داده است، یادآور شد که او مدعی است ایران و شوروی در سال ۱۹۵۷ قراردادی در باره مرزهای دو کشور در در خزر امضاء کردند، و خوب است که جمهوری اسلامی ایران این حقیقت را بپذیرد. در پاسخ این ادعا نیز نگارنده در مصاحبه جدا گانه ای با ایرنا اعلام کرد که صاحبان چنین ادعاهایی نمی توتنند با معنی “قرارداد مرزی دریایی” آشنایی داشته باشند. در این مصاحبه نیز بی بی سی به چالش گرفته شد که اگر قراردادی مرزی در باره حدود ایران و کشورهای دیگر در خزر وجود دارد خوب است متن آن از سوی آن رادیو انتشار یابد تا همگان با ان آشنا شوند. بدیهی است که در برابر این چالش نیز سکوت اختیار شد. به هر حال، در ادامه این مصاحبه توضیح داده شد که قرارداد مرزی ۱۹۵۷، ثبت شده به شماره ۱۸-۱۱۴۸ در بایگانی وزارت خارجه ایران، قرارداد ترانزیت مرزی بود در باره مرزهای خشکی ایران و شوروی پیشین که اسناد آن در سال ۱۹۶۲ مبادله شد و هیچ ربطی به دریای خزر نداشته است (۲).

از سوی دیگر، با فرا آمدن جغرافیای سیاسی دوران پس از شوروی، به گمان می آید که ملت های آزاد شده از یوغ آن ابر قدرت تجاوزکار ایران را شریک محرومیت های پیشین و بهره برداری های مساوی کنونی خود در این دریا می دانند. اما اکنون سیاستی به قاطعیت تجاوزکاری های شوروی یشین، ولی این بار از سوی ایالات متحده امریکا، مانع از آن است که ایران در چارچوب ژئوپولیتیک جهانی فرا آینده بتواند نقش جغرافیایی – سیاسی طبیعی خود را در منطقه‌ای ژئوپولیتیک بر عهده گیرد که به‌گونه‌ای طبیعی بدان تعلق دارد.

موضع ایالات متحده در برابر نقش ایران در منطقه ژئوپولیتیک خزر بر پایه این ذهنیت بی چون و چرا و تجاوزکارانه نسبت به حقوق ایران استوار است که هرگونه دخالت ایران در امور منطقه خزر- آسیای مرکزی موافق خواسته های ایالات متحده آمریکا نخواهد بود (۳). برای یافتن راه‌هایی برای صدور نفت و گاز منطقه که جایگزین راه ایران باشد، ایالات متحده برنامه ریزی هایی گسترده و سرمایه گذاری های فراوانی را پیش بینی کرده است. این راه ها عبارت‌اند از:

راه باکو – جیهان از خاک ترکیه که برخلاف جدایی خواهی ها و ناامنی‌های آبخازی در گرجستان و خاور ترکیه باید از آن مناطق عبور کند: راه ترکمنستان – افغانستان – پاکستان که افزون بر جنگ‌های داخلی افغانان باید از سرزمین های کوهستانی آن سه کشور بگذرد: راه روسیه گرجستان که بر خلاف ناامنی‌های چچن، داغستان، آبخازی و غیره باید از آن سرزمین ها عبور نماید: و یک خط لوله زیر دریایی میان ترکمنستان و جمهوری آذربایجان باید نفت ترکمنستان را به باکو منتقل کرده و در آنجا دچار همان بلاتکلیفی نماید که نفت صادراتی جمهوری آذربایجان دچارش است. گذشته از طولانی بودن، کوهستانی بودن و دیگر دشواری های عمده جغرافیایی، همه این راه ها با درگیری‌های تجزیه‌طلبانه و مسائل امنیتی حل ناشدنی روبه رو بوده و از هرامکان اقتصادی بودن بی بهره اند (۴).

در همان حال، آشکار است که آنچه ایالات متحده آمریکا می‌تواند در راه خنثی کردن موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران در ارتباط دادن دریای خزر به خلیج فارس انجام دهد، دچار محدودیت هایی نیز هست. ژئوپولیتیک تحمیلی آمریکا برای ایجاد مانع در برابر نقش جغرافیایی حیاتی ایران به عنوان پلی سر زمینی میان دریای خزر و خلیج فارس، دیگر نمی‌تواند جلوی تقاضای فزاینده هند، چین، آفریقا و خاور دور برای نفت و گاز مقرون به صرفه از منابع مطمئن را بگیرد. هندیان نسبت به تکمیل پروژه راه‌آهن هفتصد کیلومتری میان بر (بافق – مشهد) که خلیج فارس را به خزر- آسیای مرکزی وصل می کند، ابراز علاقه نموده اند (۵). در ماه اوت ۱۹۹۵، ایران و هند موافقت کردند شبکه‌ای تأسیس کنند که میدان های گاز ایران و آسیای مرکزی را از راه شبکه لوله ای دوهزار کیلومتری به شبه‌قاره هند وصل نماید (۶). این پروژه تا حدود زیادی به دلیل بی علاقگی پاکستان، به تاخیر افتاده بود. ظاهرا این بی علاقگی ناشی از امید پاکستان بود به واقعیت یافتن پروژه لوله‌های ترکمنستان – افغانستان – پاکستان. اما از هنگامی که مدیر عامل شرکت مامور به سرمایه گذاری در آن پروژه، یعنی شرکت کالیفرنیایی یونیکال UNICAL اجرای آن پروژه را “جنون‌آمیز“ خوانده و غیرعملی بودن پروژه را یادآور شد، پاکستان به اهمیت استراتژیک شرکت در شبکه‌ای که ایران و آسیای مرکزی را به شبه‌قاره هند و ماورای خاوری آن وصل کند، بیشتر پی می برد. ایده شبکه لوله گازی ترکمنستان – افغانستان – پاکستان را سازمان سیا برای خنثی کردن اهمیت موقعیت جغرافیایی ایران بر سر زبان ها انداخت تا پاکستان را به اختراع طالبان برای افغانستان و افغانان را به پذیرفتن حکومت آن گروه جنایت کار برکشورشان تشویق کند.با این حال، پس از شکست طرح های ژئوپولیتیک مستعمراتی پاکستان برای افغانستان و سقوط طالبان، دو کشور تلاش برای واقعیت دادن به طرح لوله یاد شده را از سر گرفته اند.

از سوی دیگر، در سال های اخیر چینی ها دل بستگی زیادی برای به دست آوردن نقشی در ژئوپولیتیک خزر – آسیای مرکزی نشان می دهند. چین موافقت نامه های زیادی برای همکاری های سیاسی و اقتصاد ی با ایران و روسیه امضاء کرده است؛ در سال ۱۹۹۷ قراردادی برای تأسیس یک خط لوله گاز با ترکمنستان منعقد نمود؛ و معامله ای در زمینه همکاری درصنایع نفتی به ایران پیشنهاد داده است که در چارچوب آن نقش ایران در بازرگانی نفت و گاز منطقه خزر- آسیای مرکزی گسترش خواهد یافت (۷).

زمینه‌های ژئوپولیتیک

از دید ژئوپولیتیک، منطقه خزر خطه پهناوری است که از قفقاز در باختر تا آسیای مرکزی در خاور کشیده شده است. دریای خزر این دو گستره سرزمینی را از هم جدا ساخته و، در همان حال، این دو را به هم مرتبط می سازد. به گفته دیگر، با توجه به هدف این پژوهش، می توان قفقاز، خزر، و آسیای مرکزی را همچون یک منطقه ژئوپولیتیک ویژه در نظر گرفت و نام منطقه “خزر-آسیای مرکزی“ را بر آن نهاد.

از دیدگاه ایالات متحده، دریای خزر یکی از دو منطقه بسیار مهمی است که می‌تواند پاسخ گوی تقاضای روزافزون جهان برای انرژی باشد و به این دلیل باید در کنترل موثر آن قدرت قرار گیرد. آن منطقه دیگر خلیج فارس است. در مورد ذخایر نفت خزر برآوردهای گوناگونی، از حداکثر ۲۰۰ میلیارد بشکه تا حداقل ۳۰ تا ۴۰ میلیارد بشکه، وجود دارد. ۹۰ میلیارد بشکه رقمی است که بیشتر شرکت ها در منطقه به کار می برند (۸): رقمی که معادل ذخایر شناخته شده نفت در ایران کمتر است. با در نظر گرفتن این حقیقت که دو کشور منطقه‌ای خزر، یعنی روسیه و ایران، بیش از ۷۰ درصد ذخایر گاز طبیعی جهان را دارا هستند، می توان اهمیت فراوانی برای خزر- آسیای مرکزی در امر انـرژی گازی برشمـرد، اما در حقیقت در عمل این نیست؛ ذخایر گاز هـر دو کشـور در بخش هایـی دور از منطقـه خـزر واقـع شده اند. برخی از اندیشمندان آمریکایی در ژئوپولیتیک ترکیبی از دو منطقه انـرژی زای خلیج فارس و دریای خـزر را “بیضی استراتژیک انـرژی = The Strategic Energy Ellipse ” نامیده‌اند که ایران را در میان گرفته است (۹). دیگر اندیشمندان ژئوپولیتیک آمریکایی این منطقه را “هارتلند = heartland“ جدیدی می دانند که بر روند بازی‌های ژئوپولیتیک سده بیست و یکم تاثیر فراوانی خواهد داشت (۱۰). این تشخیص و دیدگاه ژئوپولیتیک آمریکایی ایران را در قلب هارتلند جدید قرارداده و اهمیت ژئوپولیتیک فراوانی را برای ایران درست کرده است، موقعیتی استثنایی که دیگاه یادشده آمریکایی آن را پرورانده است و تا آن اندازه حساس است که خود ایالات متحده می‌کوشد از آن فرار کند.

یک عامل مهم در به تاخیر افتادن درک ایالات متحده نسبت به اهمیت توجه به موقع جغرافیایی بی‌همتای ایران در دریای خزر تلاش های ترکیه بوده است برای دخالت دادن خود در امور منطقه خزر- آسیای مرکزی از راه بیگانه کردن رقیب جغرافیایی سرسختی چون ایران در این منطقه. بهره گرفتن ترکیه از روابط ویژه اش با ایالات متحده امریکا، به یاری اسرائیل، برای راه انداختن یک اتحاد “پان‌ترکیستی“ ضد ایرانی که همه جمهوری های آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان را دربر گیرد، نزدیک یک دهه است که بر جهت گیری استراتژی های منطقه‌ای ایالات متحده آمریکا در منطقه سایه افکنده است. تهدید در زمینه بهره‌گیری یک جانبه از نزدیکی های تاریخی و پیوستگی های جغرافیایی میان جمهوری آذربایجان و استان های آذربایجان ایران احساس ناامنی زیادی را در منطقه دامن می زند. با این حال، هوشیاری ها در تهران و باکو تا کنون مانع از واقعیت یافتن این تهدیدها بوده است.

گذشته از عملیات اکتشافی محدود خود در دریای خزر، ایران در سال ۱۹۹۵ یکی – دو شرکت برای اکتشاف نفت با روسیه و جمهوری آذربایجان تشکیل داد. روابط پی ریزی شده بر پایه همکاری میان ایران و جمهوری آذربایجان در دریای خزر نتیجه طبیعی نزدیکی های فرهنگی و تاریخی دو کشور و همسایگی جغرافیایی آنها است. از دیگر عواملی که بر همکاری دو کشور اثـر می گذارند، می تـوان از چند دهه اشتراک منافع در پروژه های گوناگون آبی در رود ارس بر سر مرزهای دو کشور نام برد. واقع شدن برخی حوضه های نفتی خزر در نزدیکی دو کشور شرایطی را فراهم می آورد که دو طرف را از حفاری های مستقیم یا بهره‌گیری یک جانبه از توانمندی های فنی باز داشته و زمینه ای ژیواکونومیک فراهم می‌سازد که می‌تواند تشویق‌کننده تلاش های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان برای اکتشاف و استخراج وصدور نفت باشد (۱۱).

از دید ژئوپولیتیک، ایران و جمهوری آذربایجان چاره‌ای جز همکاری ندارند. از قرابت های تاریخی، فرهنگی – مذهبی، جغرافیایی و منابع مشترک و محدوده فعالیت های مشترک اقتصادی آنها که بگذریم، امنیت سرزمینی دو کشور به تنهایی ایجاب می کند تهران و باکو با یکدیگر نزدیک باشند (۱۲).

درمقیاسی گسترده‌تر، کشورهای منطقه خزر- آسیای مرکزی اعضای دو سازمان منطقه‌ای هستند: کشورهای مستقل مشترک المنافع و سازمان همکاری اقتصادی. اعضای سازمان اخیر الذکر عبارت‌اند از جمهوری‌های آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، افغانستان به اضافه اعضای سنتی سازمان همکاری منطقه‌ای برای توسعه، یعنی ایران، ترکیه و پاکستان. آر سی دی در دهه ۱۹۶۰، نخست با پشتیبانی ایالات متحده تأسیس شد. این سازمان پس از انقلاب اسلامی ایران “اکو“ نام گرفت و در سال ۱۹۹۲ شمار اعضای آن به ده افزایش یافت و کشورهای منطقه خزر- آسیای مرکزی را در بر گرفت که بیشتر از اعضای اتحاد جماهیر شوروی پیشین بودند. با پیگیری این امید که سازمان اکو به یک گروه بندی منطقه‌ای واقعی تبدیل شود آن‌گونه که فرایند جهانی شدن های سده بیست و یکم ایجاب می کند، ایران کوشیده است تا کارایی و سازو کارهای آن را افزایش دهد (۱۳). با آن که این سازمان تاکنون اجلاس سالانه سران کشورهای عضو را با موفقیت برگزار کرده است، تا این تاریخ نتوانسته است به این امید واقعیت بخشد. سر بر آوردن اکو در قالب یک گروه بندی منطقه‌ای فعال، به ایجاد انسجام جغرافیایی- اقتصادی واقعی میان کشورهای عضو بستگی دارد. اختلافات و رقابت های داخلی که در سایه اعمال نفوذ و اغواگری های خارجی صورت می گیرد، تحقق چنین انسجامی را میان کشورهای عضو دشوار ساخته است. برای مثال، تلاش ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا و عزم این کشور برای دامن زدن به “پان ترکیزم“ در منطقه خزر- آسیای مرکزی به پشتیبانی ایالات متحده امریکا، دورنمای نقش‌آفرینی واقعی و فعال ترکیه در اکو به عنوان یک گروه بندی منطقه‌ای واقعی را تحت الشعاع قرار داده است. همچنین، توجه ژئوپولیتیک پاکستان که به خاور و به رقابت های سرزمینی و استراتژیک با هند متمایل است و بر گرد محور تازه ای از ژئوپولیتیک افغانی دور می‌زند، مانع از همکاری واقعی منطقه‌ای این کشور با رقیبانی چون ایران در چارچوب اکو شده است.

ترسیم خطوطی کلی از ژئوپولیتیک منطقه شاید بتواند در شناخت آسان تر دشواری هایی موثر افتد که ارائه یک تعریف جامع و پذیرفتنی از رژیم حقوقی دریای خزر را دشوار می سازد. برای ازمیان بردن این دشواری ها بود که ایران در سال ۱۹۹۲ اندیشه تأسیس“ شورای خزر برای امنیت و همکاری = Caspian Council for Security and Cooperation “ را پرورانده و پیش کشید که شامل پنج کشور کرانه‌ای دریای خزر می‌شد. آنچه در تأسیس این شورا مورد توجه کافی قرار نگرفت ارائه تعریف درستی از نقش شورا در منطقه بود و این نارسایی هنگامی خود نمایی کرد که اعمال نفوذ کردن های فرامنطقه‌ای بر منطقه اثر گذار شد. به هر حال و با توجه به هدف و ساختار منطقه‌ای این شورا که با محوری بودن کشورهای کرانه‌ای خـزر شکل می‌گرفت، چنین شورایی می توانست ترتیبات منطقه‌ای عملی تری را، در قیاس اکو، برای حل و فصل دشواری های منطقه‌ای ارائه کند. با این حال، ایران نتوانسته است ابزارکار مورد نیاز برای پرداختن به مسائل مشترک در این منطقه، همانند مسئله رژیم حقوقی دریای خزر و مسائل مربوط به محیط زیست، را در اختیار گذارد.

در حال حاضر مسائل مربوط به امنیت و حفظ محیط زیست آشکارا بر ملاحظات اقتصادی و ژئوپولیتیک برتری دارند. برخی از موضوعات پر اهمیت همچون همکاری اقتصادی برای ایجاد یک گروهبندی منطقه‌ای یا یک بازار مشترک، به ایجاد پیوند های سیاسی نزدیک تر و همکاری های اقتصادی بیشتر میان کشورهای عضو اکو بستگی دارد، و این فرایندی است که بسی کند می نماید. به هرحال، مسائلی چون اکتشاف و استخراج انرژی و لطمه ای که از این راه به محیط زیست خزر وارد می‌شود زمینه‌های گسترده ای را برای همکاری های منطقه‌ای با محوریت دریای خزر هموار می سازد.

رژیم حقوقی – دیدگاه‌های گوناگون

از آغاز پیدایش یک زیرنظام منطقه‌ای در نظام جهانی با محوریت منطقه خزر- آسیای مرکزی، شمار فراوانی از کمپانی های نفتی باختر زمین به این منطقه هجوم آوردند و این هجوم سبب گردید تا برخی از کشورهای کرانه‌ای مناطق بیشتری از بخش دریایی خزر را ادعا کنند. یکی از دشواری هایی که در این رابطه بروز کرد، این بوده است که برخی از امتیازهای جدید در محدوده مناطق مورد اختلاف میان کشورهای کرانه‌ای واقع می‌شد. به هر حال، دشـواری بزرگتـری که از این دگرگـونی ژئوپولیتیک حاصل شد، گوناگونی نگرش کشور های کرانه‌ای نسبت به نظام حقوقی دریای خزر است. شماری از کمپانی های نفتی باختر زمین در نتیجه عجله ورزیدن در راه امضای موافقت نامه های واگذاری امتیاز از جمهوری های منطقه خزر، یعنی از قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان، فعالانه عملیات اکتشاف و استخراج را آغاز کردند بی‌آنکه دشواری ها و پیچیدگی های مربوط به رژیم حقوقی و تعیین مرز در دریا حل شده باشد.

دشواری اصلی در رابطه با وضع حقوقی منطقه خزر، از ابهام در تعریف جغرافیایی – حقوقی دریای خزر ریشه می گیرد. از یک سوی، دریای خزر یک دریای بسته یا یک “دریاچه” است و از این دیدگاه مقررات حقوق بین‌المللی در باره رژیم حقوقی دریاها در باره اش مصداق پیدا نمی‌کند. از سوی دیگر، خزر بزرگترین دریاچه جهان و از بسیاری از دریاها در جهان بزرگتر است، چنان که، برای مثال، بیش از دو برابر خلیج فارس گستره دارد، با منابع عضیم طبیعی و با پنج کشور بر گرد ش، آن‌گونه که در عمل کرد حقوقی، به زحمت می توان آن را یک “دریاچه” و یک پهنه آب کوچک و بی خاصیت تلقی کرد.

در اکتبر ۱۹۹۳ یک کنفرانس میان دولتی با شرکت چهار کشور برجای مانده از شوروی پیشین؛ یعنی روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، و جمهوری آذربایجان، تشکیل شد که هدفش تصمیم گرفتن در زمینه مواضعی مشترک برای کشورهای خـزری عضو “کشورهای مستقل مشترک المنافع” برای ایجاد هماهنگی های نهایـی با ایران بود (۱۴). با آن که در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱ در کنفرانس آلما آتا پیشنهاد روسیه در زمینه پذیرش اعتبار و نافذ بودن موافقت نامه های ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ شوروی پیشین و ایران تصویب شده بود، کنفرانس ۱۹۹۳ چهار کشور خزری باقی مانده از شوروی پیشین نتوانست اختلافات گسترده آنها را در زمینه وضع حقوقی دریای خزر حل نماید و همان فورمول را مورد تایید دوباره قرار دهد. این اختلافات تا امروز ادامه پیدا کرده و سبب زبان های گسترده ای به برخی از ملت های کرانه‌ای خزر وارد ساخته و رسیدگی به مسئله حیاتی محیط زیست به خطر افتاده خزر را به تاخیر انداخته است. در زیر، دیدگاه‌های پنج کشور کرانه‌ای دریای خزر در باره رژیم حقوقی این دریا، به اجمال، مورد بررسی قرار می گیرد.

دیدگاه روسیه

روسیه دریای خزر را یک دریاچه یا “دریای داخلی خاص” می داند که پیوندی طبیعی با دریاهای آزاد ندارد. بدین سان، مقاوله نامه های بین‌المللی مربوط به دریاها، از این دیدگاه، ناظر بر رژیم حقوقی دریای خزر نخواهد بود و، از این روی، دریای خزر باید به عنوان میراث مشترک همه ملت های کرانه‌ای آن شناخته شود و منابع طبیعی آن به‌گونه‌ای برابر و مشترک مورد بهره برداری کشورهای کرانه‌ای قرارگیرد. این دیدگاه بر این استدلال تکیه دارد که رژیم حقوقی نوین دریای خزر باید دارای همان ماهیتی باشد که در پیمان دوستی مورخ ۲۶ فوریه ۱۹۲۱ مسکو و در پروتکل دریانوردی مورخ ۱۹۴۰ میان ایران و شوروی پیشین زیربنا گذارده شد. پیمان ۱۹۲۱ که در سال ۱۰۳۵ مورد تایید دوباره قرار گرفت، اعلام می دارد که دریای خزر به شوروی و ایران تعلق دارد (۱۵). پروتکل دریانوردی مورخ ۲۵ مارس ۱۹۴۰ که جای گزین پیمان دوستی ۱۹۲۱ گردید، دریای خزر را به عنوان دارایی مشترک ایران و شوروی شناخت. از آنجا که این ترتیبات هرگز به اجرا در نیامد، شایع شد که ایران و شوروی در سال ۱۹۶۰ موافقت کردند، بر پایه خطوطی مورد توافق، مبادرت به تعیین حدود آب های ساحلی دریای خزر بنمایند (۱۶). شایع کنندگان این شایعه بی اساس، بی‌تردید، اشاره به شایعه دیگری دارد در زمینه پیشنهاد شوروی در زمینه تعیین خطی برای جدا کردن سهم دریایی ایران از سهم شوروی. برخلاف این شایعات، روسیه برای تثبیت وضع و دیدگاه خود، استدلال کرده است که هیچ خط مرزی در دریای خزر وجود نداشته است که جمهوری های شوروی را از یکدیگر جدا کند. درنتیجه رژیم حقوقی که می‌تواند برای خزر در نظر گرفته شود، باید رژیمی‌باشد که استفاده از منابع این دریا را برای همه کشورهای کرانه‌ای مشاع سازد.

این استدلال روسیه، در آغاز مورد استقبال ایرانیان قرار گرفت، آن‌گونه که حتی گمان بهرمند شدن ایران از نیمی از همه حق و حقوق دریای خزر را نزد برخی افراد در تهران پیش آورد. اما استنباط دچار آمدن کمپانی های نفتی باختر زمین که به‌ویژه در مناطق دریایی نزدیک جمهوری آذربایجان امتیاز گرفته و سرمایه گذاری کرده بودند، به زیان های چشم گیر از چنین رژیم حقوقی، مخالفت این کمپانی ها با دیدگاه روسیه بالا گرفت و سبب گردید تا ایالات متحده فعالانه مواضع مخالف این دیدگاه، همچون مواضع جمهوری آذربایجان، را تقویت نماید. برای خروج از بن بست ناشی از شرایط پیش آمده، روسیه در سال ۱۹۹۶ راه حل میانه ای را پیشنهاد داد که به موجب آن هر کشور منطقه در حوزه های نفتی واقع در محدوده ۴۵ مایلی از خط کرانه‌ای خود صلاحیت انحصاری خواهد داشت (۱۷). فراتر، در بهار ۲۰۰۱ اعلام شد که روسیه تفاهم نامه ای را با قزاقستان و جمهوری آذربایجان امضاء کرد که به موجب آن اصل تقسیم دریا میان کشورهای کرانه‌ای مورد تایید قرار دارد. روسیه در سال ۲۰۰۲ پس از اجلاس بی حاصل سران خزر در عشق آباد رسما تهدید کرد که بخش شمالی خزر را میان خود و همسایگان قزاق و آذری خود تقسیم خواهد کرد و به یک رژیم حقوقی سه جانبه برای نیمه شمالی خزر اکتفا خواهد نمود.

دیدگاه جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ اعلامیه آلماآتا را که از سوی کشورهای کرانه‌ای خزر در “مشترک المنافع کشورهای مستقل” امضاء کرد و بر اساس آن رسما پذیرفت که تعهدات بین‌المللی ناشی از قـراداد ها و موافقت نامه های بین‌المللی امضاء شده از سـوی اتحاد جماهیـر شـوروی پیشیـن را محترم دارد (۱۸). بر خلاف این تعهد، باکو پافشاری دارد که دریای خزر را باید یک دریای آزاد تلفی کرد و به این دلیل مفاد ماده ۱۲۲ کنوانسیون ۱۹۸۲ سازمان ملل متحد در مورد دریاها باید در مورد دریای خزر اجرا شود. این ماده دریای “نیمه بسته” را خلیج، بدنه ای از آب، یا دریایی” تعریف می کند که “میان چند کشور احاطه شده و از راه یک تنگه یا باریکه آب، به دریای آزاد و یا اقیانوس متصل باشد، ویا به‌گونه‌ای کامل بخشی از آب های سرزمینی یا مناطق اقتصادی انحصاری دو یا چند کشور کرانه‌ای به شمار آید”. بر پایه این تعریف باکو با تعیین ۱۰ تا ۴۵ مایل منطقه اقتصادی انحصاری برای هریک از کشورهای کرانه‌ای موافق است (۱۹). روسیه با قابل اجرا بودن ماده ۱۲۲ کنوانسیون ۱۹۸۲ دریاها در مورد دریای خزر مخالف است. در یاد داشتی خطاب به سازمان ملل متحد در تاریخ پنجم اکتبر۱۹۹۴، دولت روسیه استدلال کرد که دریای خزر را نمی توان یک “دریای نیمه بسته” تلقی کرد (۲۰). جمهوری آذربایجان همچنین استدلال می کند که از نظر قلمرو سرزمینی، اتحاد شوروی پیشین خطوطی مرزی میان جمهوری های عضو ترسیم کرده بود که بر اساس قوانین شوروی پیشین، این خطوط مرزی تابع مقررات حقوق بین الملل شمرده می‌شد. این خطوط که برای جداکردن مناطق صنعتی جداگانه ترسیم شده بود، باید در مورد ادعاهای مربوط به آب های کرانه‌ای در دریای خزر نیز مصداق داشته باشد (۲۱). برای تثبیت این دیدگاه خود است که جمهوری آذربایجان به تعیین حدود و مرز در آب های داخلی در دریاچه های مشابه تکیه می کند. موارد و مثال هایی در برگیرنده دریاچه های سوپریور، هورون، اریه و انتاریو میان کانادا و ایالات متحده امریکا؛ دریاچه ژنو میان فرانسه و سویس؛ دریاچه کنستانتین میان اتریش، سویس، و آلمان (۲۲).

محافل ذینفع در باختر زمین این دیدگاه ویژه جمهوری آذربایجان را پشتیبانی می کنند و بر این استدلال می کنند که تعیین حدود مرزی در آب های کرانه‌ای منطقی ترین، منصفانه ترین، و عملی‌ترین راه حل و فصل اختلافات ناشی از منافع و دیدگاه های متضاد در مورد استفاده از منابع دریای خزر است (۲۳). اما دولت روسیه که با این موضع گیری مخالفت داشته و از گسترش عملیات اکتشافی نفت از سوی جمهوری آذربایجان با همکاری نزدیک غرب ناخوشنود بود، در سال ۱۹۹۵ هشدار پیشین خود را که در تاریخ ۵ اکتبر ۱۹۹۴ برای محدود شناختن رژیم حقوقی دریای خزر به “استفاده مشترک کشورهای هم کرانه از منابع مشاع آن دریا” صادر کرده بود، تکرار نمود (۲۴). در خلال هشدار تازه خود روسیه اعلام کرد که پیش از تعیین یک رژیم حقوقی مورد توافق همگان برای دریای خزر، بهره برداری از منابع این دریا نباید آغاز شود (۲۵). روسیه در این هشدار دادن تا آنجا پیش رفت که فعالیت های کنونی در بهره برداری از منابع دریا را غیر قانونی شناخت (۲۶).

دیدگاه قزاقستان

با در نظر گرفتن روسیه و جمهوری آذربایجان به عنوان دو طرف اصلی اختلافات مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر، جمهوری قزاقستان دیدگاه را پیگیر است که با دیدگاه جمهوری آذربایجان نزدیکی هایی دارد. قزاقستان بر اساس این استدلال که کانال ولگا – دن خزر را به دریاهای آزاد وصل می کند، بر این باور است که خزر باید یک “دریا” فرض شود تا مشمول مقررات بین‌المللی حاکم بر دریاها شود. استراتژی قزاقستان در این باره، به‌گونه‌ای همزمان، از دو هدف ریشه می گیرد:‌ اجرای پروژه های خود در خزر و جلوگیری از درگیر شدن با روسیه. با این حال، آلماآتا هر چند گاه تمایل خود به تقسیم دریای خزر را آشکار کرده است. در اعلامیه های رسمی خود قزاقستان در چند نوبت نکات اصلی استدلال های جمهوری آذربایجان را مورد پشتیبانی قرار داده است: این که همه کشورهای کرانه‌ای باید نسبت به منابع دریای خزر که در محـدوده آب های سرزمینـی و فلات قاره آنها واقـع شده است حق اعمال کنترل انحصاری داشته باشند (۲۷). وی . گیزاتف، وزیر خارجه قزاقستان، در سال ۱۹۹۵ تا آنجا پیش رفت که مدعی شد پیمان های دوستی و همکاری ۲۶ فوریه ۱۹۲۱ و ۲۵ مارس ۱۹۴۰ میان شوروی پیشین و ایران، آب های دریای خزر را بر اساس خط فرضی آستارا – خلیج حسینقلی میان دو کشور تقسیم کرده است (۲۸). نه تنها با توجه به محتوای دو پیمان یاد شده، این ادعا بی پایه است، بلکه تا فروپاشی شوروی پیشین هیچ منبع رسمی از آن دولت چنین ادعایی را پیش نکشیده بود. با این حال، قزاقستان در مورد پیشنهاد اخیر روسیه در زمینه تحدید حدود برخی از مناطق کرانه‌ای ابراز علاقه نموده و از مواضع روسیه در زمینه حل مسئله رژیم حقوقی دریای خزر توسط و با توافق پنج کشور کرانه‌ای این دریا، پشتیبانی کرده است. در همان حال، در مورد بهره برداری از منابع انرژی دریای خزر، قزاقستان ، موضعی تازه در برابر مواضع مشترک پیشین ایران و روسیه اتخاذ کرد بر این استدلال که ادامه اختلاف نظر در مورد مسئله رژیم حقوقی دریای خزر نباید مانع از توسعه سریع منطقه و بهره برداری از منابع آن، ازجمله اجرای پروژه های نفتی در آبهای پیوتته به کرانه ها شود (۲۹).

دیدگاه ترکمنستان

ترکمنستان تمایلی به درگیری گسترده در برخورد دیدگاه‌ها درباره رژیم حقوقی دریای خزر نشان نداده و ترجیح می‌دهد در این زمینه سیاستی آرام پیش گیرد. در مجموع، عشق آباد در مورد رژیم حقوقی دریای خزر از مواضع ایران پشتیبانی می کند. هرچند تصویب قانونی در ترکمنستان در سال ۱۹۹۲، منطقه‌ای به گستره ۱۲ مایل از خط کرانه‌ای در دریای خزر را، منطقه آب های کرانه‌ای (آبهای سرزمینی) آن کشور اعلام کرد و خواهان تعیین منطقه اقتصادی انحصاری خود در خزر شد. حرکت به سوی این گونه مقررات گویای پشتیبانی ترکمنستان از دیدگاه مربوط به تقسیم دریا، در منطقه پیوسته به کرانه ها، است آن‌گونه که روسیه اعلام کرده است، نه آن‌گونه که جمهـوری آذربایجان پیش کشیده و پیگیری می کند. با این حال، جمهوری ترکمنستان نیز، همانند جمهوری های آذربایجان و قزاقستان،‌ امتیاز هایی برای اکتشاف، استخراج، و صدور نفت به شرکت های نفتی باختر زمین واگذار کرده است. آشکار است که دادن امتیاز استخراج و صدور نفت، با ویژگی هایی چنین، با ایده مشاع بودن رژیم حقوقی دریای خزر تناقض دارد. در همان حال، عشق آباد به اعتبار حقوقی تلاش های اکتشافی کمپانی هایی که جمهوری آذربایجان امتیاز گرفته اند اعتراض دارد و مدعی است که برخی از این تلاش ها ناقض حقوق ترکمنستان است. به هر حال، بی پاسخ ماندن هشدارهای عشق آباد و عدم پیشرفت تلاش ها برای حل اختلافات با جمهوری آذربایجان بر سر حوزه نفتی دریایی کی یاپاز (سردار)، سبب دلسردی ترکمنستان شده است. به دلیل همین دلسردی ها بود که عشق آباد در اکتبر سال ۲۰۰۰ از سازمان ملل متحد خواست برای حل مسئله رژیم حقوقی دریای خزر مداخله کند (۳۰). ادعای سال ۲۰۰۰ برخی از سخن گویان ایالات متحده در خزر در زمینه پیروزی میانجی گری های آمریکایی برای حل این اختلافات، در عمل ثابت شد که ادعایی بی اساس بود.

دیدگاه ایران

ایران که منافعش در دریای خزر برای چندین دهه از سوی اتحاد جماهیر شوروی پیشین زیر پا گذارده می‌شد، فروپاشی آن ابرقدرت همسایه در سال ۱۹۹۱ را فرصت نیکویی دانست برای ابراز ادعای حقوق حقه خود در آن دریا و برای تلاش در راستای گسترش منافع بر حق خود در آن دیار. ایران در همه گفت و گوهای مربوط به رژیم حقوقی و محیط زیست دریای خزر شرکت کرده و موضعی را پیگیری کرده است که گاه با مواضع فدراسیون روسیه همخوانی داشته است و گاهی دیگر در راستایی دیگر. استدلال اولیه روسیه در این که دریای خزر باید منطقه‌ای باشد برای “استفاده مشترک و مشاع همه کشورهای کرانه‌ای”، با استقبال فراوان ایران رو برو شد. همانند مسکو، تهران نیز استدلال می کرد که قرارداد های مورخ ۲۶ فوریه ۱۹۲۱ و ۲۵ مارس ۱۹۴۰ میان ایران و شوروی پیشین باید تعیین کننده رژیم حقوقی و چگونگی اداره اموردریای خزر باشد. برخی از تحلیل گران بر این گمان هستند که موضع ایران ممکن است از جهاتی دست آورد نگرش ویژه‌ایران نسبت به روابط نزدیک جمهوری آذربایجان با ایالات متحده باشد. پافشاری جمهوری آذربایجان بر اعتبار خط فرضی آستارا – خلیج حسینقلی، این تردید را در تهران دامن می زند که ممکن است هدف از این پافشاری، خرابکاری در تلاش ایران برای دسترسی به سهم و حقوق کاملش در دریای خزر باشد. برخلاف این گمان، دلیل حقیقی روی کرد ایران به دیدگاهی ویژه نسبت به رژیم حقوقی دریای خزر این است که تهران دریای خزر را یکی از دو منطقه ژئوپولیتیک حیاتی خود می داند؛ منطقه دیگر خلیج فارس است که مواضع و منافع حیاتی ایران در آن دریا بر همگان آشکار است. آنچه ایران در این راستاها در نظر دارد موقع جغرافیایی استثنائیش است در میان دو منبع اصلی تامین انرژی قرن بیست و یکم، یعنی خلیج فارس و دریای خزر، و برای پیوند دادن این دو منطقه با یکدیگر است که تهران احساس نیازی مبرم دارد برای پیش برد و گسترش نقش خود در هر دو منطقه.

از دید تهران، برخوردهای منافع منطقه‌ای میان ایالات متحده، روسیه، ترکیه، و ایران در دریای خزر و در سرزمین های وابسته بدان، همگونی فراوانی دارد با “بازی بزرگ” ژئوپولیتیک روسیه و بریتانیا در سده نوزدهم در همین منطقه که در موارد زیادی ایران و عثمانی را نیز درگیر می کرد. آن بازی های ژئوپولیتیک به آنجا انجامید که ایران سرزمین های پهناوری را از دست داد و عثمانی از میان رفت. هشدارهای برخی از ما ناظران در این زمینه که حماایت از مواضع در اختلافات مربوط به دریای خزر ممکن است موجب تکرار همان بازی ها شود و نتایج بهتری به بار نیاورد، ظاهرا اثربخش بوده است. این نکته هنگامی بیشتر خود نمایی دارد که دیدیم تهران متوجه غیر عملی بودن پیشنهاد روسیه در زمینه رژیم حقوقی “مشاع بودن دریا” شده است (۳۱). به گمان می آید که در نتیجه این هشدارها، تهران در اندیشه تعدیل مواضع خود در قبال مسئله رژیم حقوقی دریای خرد شده است. فراتر، به گمان می آید که تعدیل مواضع از سوی ایران در این رابطه بر مواضع روسیه نیز اثر گذاشته و آن کشور را تشویق کرده است تا اصل تقسیم دریا – نوعی تقسیم پیش کرانه ها – در خزر را مورد توجه قرار دهد. بیانیه مشترکی که در تاریخ یکشنبه ۹ ژوئیه ۱۹۹۸ از سوی معاونان وزارت خارجه ایران و روسیه صادر شد، اعلام می دارد؛ تا آنجا که به دو کشور مربوط می‌شود، تا هنگامی که یک رژیم حقوقی تازه و توافق شده از سوی همگان برای دریای خزر پدید نیاید، رژیم حقوقی “استفاده مشاع” نافذ خواهد بود (۳۲). یکی از دل مشغولی های ایران در ترجیح رژیم حقوقی “استفاده مشاع” از دریای خزر این است که این ترتیبات امکان باقی ماندن پنج کشور خزر در همسایگی جغرافیایی بلا واسطه هم را فراهم خواهد ساخت.

از سوی دیگر، به هنگام اجلاس اردیبهشت ماه ۱۳۸۱ سران خزر در عشق‌آباد، افرادی در مطبوعات، مجلس شورا و در داخل و خارج دولت جمهوری اسلامی ایران بحث تعلق پنجاه درصد دریای خزر به ایران را مطرح ساختند. این افراد، دانسته یا نادانسته دست به کاری زده بودند که می‌توانست لطمه بزرگی به منافع ملی ایران در خزر وارد سازد. دو قرارداد ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ ایران و شوروی پیشین دست آویز این بحث بود، در حالی که این دو قرارداد اشاره ای به رژیم حقوقی دریای خزر و یا چگونگی تقسیم آن میان همسایگان ندارد. قرارداد ۱۹۲۱ قرارداد مودت (دوستی) است که در آن، ضمن لغو مواد تجاوزکارانه قرارداد ۱۸۲۸ ترکمنچای نسبت به ایران، از حق مشترک کشتیرانی ایران و شوروی سخن به میان آمده است.

قرارداد ۱۹۴۰ قرارداد “بحرپیمایی” است که در سال دوم جنگ جهانی دوم میان تهران و مسکو امضاء شد و طی آن دو کشور حق کشتیرانی مشترک در دریا را مورد تایید مجدد قرار دادند. با این تفاوت که ایران در آن دوران هیچ گونه کشتیرانی در خزر نداشت و شوروی برای جلوگیری از نفوذ آلمان ها در خزر، با این قرارداد توانست، با استفاده از پایگاه دریایی خود در خزر، سراسر آب های ایران را نیز به کنترل در آورد. در این استدلال ها از مفهوم “استفاده مشترک” از امکانات دریانوردی خزر وسیله ای فراهم شد که با پیوند زدن مفهوم “مساوی” به مفهوم “استفاده مشترک” دو کشور از امکانات دریانوردی خزر، ایده تقسیم پنجاه درصدی دریا میان ایران و شوروی را در جامعه رواج داده و این شبهه ایجاد شد که چون “در گذشته فقط دو کشور ایران و شوروی در اطراف این دریا بودند، پس دریا به دو سهم مساوی میان آنها تقسیم بود و امروز به ایران ربطی ندارد که شوروی در خزر به چهار کشور تقسیم شده است”. آنچه در این استدلال مورد توجه نیست این که هر آنچه در شوروی پیشین روی داده باشد در شکل مرزهای ایران در منطقه تغییری نداده است. به گفته دیگر، همآن‌گونه که از سال ۱۸۲۸ به این سوی بیش از ۸۵ درصد سواحل خزر در درون مرزهای شوروی بود و کمتر از ۱۵درصد آن در داخل مرزهای ایران، امروز نیر همان میزان از کرانه‌های خزر در مرزهای ۴ کشور باقی مانده از شوروی پیشین است و کمتر از ۱۵درصد کرانه‌های خزر به ایران تعلق دارد و در این وضعیت هیچ گونه تغییری حاصل نشده است. به این ترتیب، کاملا آشکار است افرادی که چنین استدلال هایی را پیگیربودند، توجه نداشتندکه پیگیری خواست هایی غیر منطقی و غیر عملی این گونه می‌تواند، در مقام افزون خواهی های سرزمینی، لطمات بزرگی به منافع ملی ایران وارد آورد.

از سوی دیگر، پس از اجلاس ۱۳۸۱ سران خزر، دولت ایران یک بار دیگر اعلام کرد که قصد دارد عملیات اکتشاف و استخراج نفت در دریای خزر را آغاز کند. در همان حال، تهران می‌کوشد شرکت های دولتی ایرانی را در پروژه های اکتشاف، استخراج، و صدور انرژی با جمهوری های آذربایجان، ترکمنستان، و قزاقستان مشارکت کنند. همین تلاش از سوی برخی از ناطران به عنوان تمایل تهران به بهره برداری از منابع دریای خزر بدون نیاز به یک توافق جامع که مسئله مرزهای آبی در آن تصمیم گرفته و حل و فصل شده باشد، تلقی گردید (۳۳). گذشته از این، مقامات وزارت امور خارجه ایران اخیرا به‌گونه‌ای غیر رسمی ایده تقسیم دریای خزر به پنج سهم مساوی میان پنج کشور کرانه‌ای را پیش کشیده اند. اما این مقامات، تا کنون، شواهد قانع کننده ای ارائه نکره اند که عملی بودن این نظریه را به اثبات رساند. با در نظر گرفتن شکل جغرافیایی دریای خزر و این که طول خطوط کرانه‌ای پنج کشور خزری با هم تفاوت دارند، آشکار نیست که چگونه می توان این دریا را به پنج قسمت مساوی میان این پنج کشور تقسیم کرد!

دیدگاه‌های دیگر

دیدگاه‌های دیگری نیز وجود دارد که بر گفت و گو های مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر اثر می گذارد. یکی از این گونه استدلال ها، بحث ایالات متحده است که ادعایش در زمینه داشتن منافع حقیقی اقتصادی در منطقه ناشی از این حقیقت است که شرکت های غیر دولتی آمریکایی در عملیات اکتشاف، استخراج، و صدور نفت و گاز منطقه سرمایه گذاری های سنگینی کرده اند. ایالات متحده از یک سوی، از همان آغاز با موضع روسیه سخت مخالف بوده است. از سوی دیگر، واشینگتن با چنان گرمی از مواضع جمهوری آذربایجان پشتیبانی کرده است که این توهم را در منطقه به وجود آورده است که موضع جمهوری آذربایجان در واقع چیزی نیست جز پوششی منطقه‌ای برای دیدگاه های ایالات متحده که با دقت از سوی واشینگتن نظارت و پیگیری می‌شود. با این حال، تردید ایالات متحده در مورد عملی بودن دیدگاه “استفاده مشاع” برای رژیم حقوقی دریای خزر را نمی توان به آسانی نادیده گرفت. وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در گزارشی درباره دریای خزر، اعلام کرده است که:

تقسیم کف دریا به مناطق انحصاری ملی موجب شکوفایی توسعه در منطقه خواهد شد، حال آن که “استفاده مشاع” توسعه را به تاخیر خواهد افکند. بهره برداری از منابع در مالکیت مشترک فرایندی است کند و دشوار برای رسیدن به توافق در هر زمینه ای با پنج کشور منطقه. هیچ شیوه ای برای واقعیت بخشیدن به یک منطقه “مشاع” نمی شناسیم که از دید مسائل مالی بین‌المللی، دچار دشواری هایی نشود. بر این باوریم که مختار بودن یک کشور کرانه‌ای به وتو کردن یا جلوگیری از برنامه های کشور کرانه‌ای دیگر در زمینه بهره برداری از منابع واقع شده در آبهای پیوسته به کرانه‌هایش، کار توسعه منابع دریا را فلج خواهد کرد. کشورهای کرانه‌ای نیازمند آنند که منابع خود را در سطح دریا و در زیر آب آن حمل‌ونقل کنند (۳۴).

این دیدگاه ویژه آمریکایی که در آن هنگام برای پشتیبانی از مواضع جمهوری آذربایجان در مباحث مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر عنوان شده بود، در حقیقت از واقعیتی اجتناب ناپذیر در چگونگی اداره مسائل خزر سخن به میان می آورد. دولت های روسیه و ایران و ترکمنستان اگرچه آن هنگام با این دیدگاه سر سازگاری نداشتند از گسترش عملیات اکتشافی نفت از سوی جمهوری آذربایجان با همکاری نزدیک ایالات متحده آمریکا نا خوشنود بودند، به مرور با عملی نبودن ایده “مشاع” شدن دریای خزر آشنایی حاصل کرده و هر یک به سوی دیدگاه ویژه‌ای در راستای تقسیم دریا بر اساس فرمول های ویژه‌ای حرکت کردند.

چه باید کرد؟

در کنوانسیون ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴ یک منطقه یا نوار ساحلی به پهنای ۱۰ مایل برای ماهیگیری در نظر گرفته شده است. ماده هفت تصریح دارد که در توافقات آتی کشورهای ساحلی آب های سرزمینی خود را به نحوی مشخص “خواهند کرد” که از ۱۵ مایل دریایی “تجاوز نکند”.

در چشم‌اندازی کلی، بحث پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر شامل سه دیدگاه اصلی است: دیدگاه “استفاده مشاع” ؛ دیدگاه تقسیم بخش هایی از دریا میان کشورهای کرانه‌ای؛ و دیدگاه تقسیم سراسر دریا میان کشورهای کرانه‌ای بر اساس مقررات بین‌المللی مربوط به دریاها. این دیدگاه اخیر که از سوی جمهوری آذربایجان مطرح شده و از پشتیبانی همه جانبه ایالات متحده برخوردار است، می‌تواند بیشترین لطمه را به حقوق ملی ایران وارد آورد. از سوی دیگر، دیدگاه “مشاع بودن دریا” و “تقسیم سراسر دریا” دچار نارسایی‌هایی اساسی است؛ نه اصل “استفاده مشاع” می‌تواند به‌گونه‌ای کامل در مورد بزرگترین دریاچه جهان عملی شود با منابع بزرگی که پنج ملت مدعی مالکیت آن هستند؛ و نه دریای خزر یک دریای آزاد است که بتوان آن را به آسانی مشمول مقررات کنوانسیون ۱۹۸۲ سازمان ملل متحد و دیگر قوانین بین‌المللی حاکم بر دریاهای آزاد دانست. خزر دریاچه ای است دارای شرایط منحصر به فرد که تعریفی منحصر به فرد را می طلبد و بر همان اساس باید رژیم حقوقی منحصر به فردی داشته باشد. در همان حال، در عمل چنین می نماید که کشورهای کرانه‌ای این دریاچه توافق دارند که اختلاف و بن بست کنونی نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد. به نظر می رسد این کشورها این حقیقت را می پذیرند که بهترین راه خروج از بن بست موجود روی آوردن به ترتیباتی است که حقوق دریایی و سرزمینی هر کشوری آشکارا روشن و مشخص باشد آن‌گونه که راهی مشخص برای توسعه منابع دریای خزر فرا روی همه کشورهای منطقه قرار گیرد.

از یک سوی، بحث جمهوری های آذربایجان و قزاقستان در این باره که به هنگام تعیین مرزهای میان جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی پیشین یک خط فرضی از استارا به خلیج حسینقلی نیز فرض شده بود برای جدا کردن سهم ایران از دریای خزر، قابل قبول نیست. چنین ترتیباتی اگر به واقع صورت گرفته باشد، نمی توانست از حد یک تصمیم داخلی در شوروی پیشین فراتر رود. ایران در آن هنگام و هم‌اکنون یک کشور مستقل بوده و هست و روابطش با اتحاد شوروی پیشین یا کشورهایی که در پی فروپاشی آن پدیدار آمده اند تابع مقررات بین‌المللی بوده و هست. در چنین شرایطی آشکار است که بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی تصمیمات داخلی یک کشور نمی‌تواند برای کشور مستقل دیگری الزام آور باشد، مگر آن که ایران آن تصمیمات را رسما پذیرفته و در چارچوب یک قرارداد مرزی دریایی امضاء کرده باشد. به گفته دیگر، هر تلاشی از سوی یک کشور برای محدود کردن حقوق مشروع و قانونی کشوری دیگر در دریای خزر تنها می‌تواند عدم صداقت آن در بحث مربوط به حل مسئله رژیم حقوقی آن دریا را ثابت کند و چنین برخوردی بحث های یاد شده را بی حاصل و مسئله را لاینحل خواهد کرد.

از سوی دیگر، شایان توجه است که پنج کشور کرانه‌ای خزر تا کنون مراحل عمده ای را پیروزمندانه طی کرده اند. در مرحله نخست چهار کشور باقی مانده از شوروی پیشین در سال ۱۹۹۱ در آلماتی خود را جانشین آن ابرقدرت در خزر اعلام کرده و همه تعهدات بین‌المللی شوروی پیشین را رسما پذیرفتند و این گونه مسئله جانشینی را حل کردند. در مرحله دوم پنج کشور خزر تصمیم گرفتند که خزر باید یک “دریاچه” فرض شود با رژیم حقوقی ویژه خود. در مرحله بعدی اگرجه طرح دیدگاه های گوناگون نسبت به رژیم حقوقی مورد نظر هر کشور سبب تفرقه زیادی میان پنج کشور خزر شد، ولی در عمل همه این کشورها به‌گونه‌ای اصل “تقسیم” بخشی از دریا را پذیرفته اند، در حالی که حتی با مشاع اعلام کردن دریا، حریم سرزمینی و مرزهای دریایی و هوایی پنج کشور باید در بخشی از داخل دریا قرار گیرد. در حالی که جمهوری های آذزبایجان و قزاقستان خواهان تقسیم سراسر دریا هستند، روسیه پیگیر فرمولی است که بخش هایی از دریا را تقسیم و بخش هایی را مشاع سازد: ایران خواهان تقسیم دریا به پنج سهم بیست درصدی است: و ترکمنستان با اعلام دوازده مایل آب های ساحلی (دریای سرزمینی) اصل تقسیم دریا را پذیرفته است. به هر حال، بر خلاف ظاهر که اختلاف دیدگاه های کشورهای کرانه‌ای را گسترده و ژرف می نمایاند، گذشت زمان و ادامه بحث ها این دیدگاه ها را تا حدود زیادی به هم نزدیک ساخته است. با این حال، رسیدن به توافق نهایی میان این کشورها همچنان دشوار می نماید و برای رسیدن به چنین توافقی باید با در نظر گرفتن اعتبار و استحکام استدلال های هر کشور، در پی یافتن راه میانه ای بود پذیرفتنی برای همه و قانع کننده آن‌گونه که بتواند دیدگاه های یاد شده را در قالب یک فرمول ترکیب کند.

شاید ترکیب اصول اصلی دیدگاه های پنج کشور بتواند به فرمولی منجر شود که هم دریای خزر را میان کشورهای کرانه‌ای تقسیم کند و هم منطقه درخور توجهی از دریا را برای استفاده مشاع میان پنج کشور درنظر گیرد.؛ فرمولی که تامین کننده موارد ریرین باشد:

۱- تعیین محدوده ای به گستره ۴۰ تا ۴۵ مایل در درازای خط کرانه‌ای هر کشور به عنوان منطقه اقتصادی انحصاری آن کشور، آن‌گونه که مقررات بین‌المللی مربوط به دریا ها تکلیف می کند؛ یعنی تقسیم دریا بر اساس ادامه مرزهای خشکی در دریا تا ژرفای ۴۰ یا ۴۵ مایل از کرانه ها.

۲- اعلام بدنه آب های باقی مانده در بخش میانی دریا به عنوان منطقه “بهره برداری مشاع” که پنج کشور کرانه‌ای در استفاده از آن به منظورهای بازرگانی دریایی، کشتی‌رانی و دیگر فعالیت های دریایی از حقوق مساوی برخوردار باشند. این منطقه میانی مشاع می‌تواند به هر یک از کشورهای کرانه‌ای امکان دهد تا با چهار کشور دیگر خزر همسایگی جغرافیایی داشته باشد.

۳- تقسیم کف این بخش میانی مشاع بر اساس ادامه مرزهای خشکی به سوی دریا آن‌گونه که در میانه دریا به نقطه یا خط مشترک رسند. چنین تقسیمی در حقیقت ادامه تقسیم مناطق اقتصادی انحصاری کشورها در ژرفای ۴۰ تا ۴۵ مایل است و منابع زیر کف دریا در بخش مشاع شده را میان کشورهای کرانه‌ای تقسیم می کند.

شایان توجه است که ایجاد یک منطقه مشاع در میانه دریا اهمیت فراوانی دارد، چون بخش مشاع شده میانی دریا به پنج کشور امکان می‌دهد که در همسایگی جغرافیایی هم باقی بمانند. در همسایگی هم ماندن پنج کشور دریای خزر از آن روی اهمیت دارد که اداره دریا از نظر حفظ محیط زیست، حفظ امنیت، سر و سامان دادن به وضع کشتی‌رانی و شیلات، و نظارت بر بهره برداری دیگر ملل در این دریا، نیازمند همکاری های جمعی و مستقیم “همسایگان” در خزر است. از سوی دیگر، با توجه به عملی نبودن تقسیم دریا به پنج سهم مساوی، این تنها فرمولی است که می‌تواند بیست درصد دریا را نصیب ایران کند.

ایران چه باید بکند

۱- ایران نیازمند آغاز یک سلسله اقدامات جدی در منطقه خزر است تا بتواند منافع ملی خود را در این دریا تضمین کند. و نخستین اقدام ایران باید به دست فراموشی سپردن بحث‌های بیهوده دهه ۱۳۸۰ مانند بحث تعلق پنجاه درصد دریا به ایران و یا تقسیم دریا به پنج سهم مساوی ۲۰ درصدی میان پنج کشور و غیره باشد.

۲- این اقدام همراه با تلاش برای تغییر برخی مواد و اصول کنوانسیون برای به حداکثر رساندن حقوق ملی ایران در خزر باید به‌گونه‌ای پیگیری شود که گویای پایبندی تهران به توافق پنج‌گانه باشد که به کنوانسیون ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴ معروف است.

۳- در صورت تمایل به تغییر برخی موارد از توافق‌های حاصل شده، ایران می‌تواند با توسل به ماده ۱۸ همان کنوانسیون امکان اصلاح و تکمیل مواد کنوانسیون را به دست آورد. حصول چنین توافقی تنها از راه تعدیل مواضع عملی است و باید از جمهوری آذربایجان و یا دیگران (قزاقستان) خواست که مواضع خود را برای رسیدن به هدف مشترک تعدیل نمایند.

۴- از آنجا که سواحل ایران در دریای خزر عمیق‌تر از دیگر سواحل این دریا است و از آنجایی که سواحل عمیق خزر معمولا محل زیست ماهی خاویار – گرانبهاترین ماهی این دریا – است و از آنجایی که روسیه تنها کشور دارنده صنعت ماهیگیری فعالی در دریای خزر است و دامنه فعالیت های صنعت ماهی‌گیری خاویار تا نزدیکی های سواحل ایران گسترش می یابد، ندگی به سود ایران است که گستره آب های ساحلی خود را هرچه بیشتر اعلام نماید تا از دستبرد صید ماهی خاویار در نزدیکی سواحل ایران جلوگیری شود. دولت ایران گستره آب های ساحلی کشور را طبق ماده سوم قانون اصلاحی “حدود آب های ساحلی” مورخ سال ۱۳۳۸ از شش مایل به ۱۲ مایل افزایش داد. ولی در پیس نویس کنوانسینون ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۴ آمده است که برای سواحل هر کشور در خزر یک نوار ده مایلی به عنوان منطقه انحصاری ماهی‌گیری در نظر گرفته می‌شود که پذیرش آن به سود ایران نخواهد بود. ولی ماده هفت همین کنوانسیون تصریح دارد که در توافقات آتی کشورهای ساحلی آب های سرزمینی خود را به نحوی مشخص خواهند کرد که این نوار ساحلی از آب های سرزمینی هر کشور از ۱۵ مایل دریایی تجاوز نکند به گمان من دولت ایران باید از این امکان استفاده نماید و آب های ساحلی کشور را حداکثر تا ۱۵ مایل گسترش دهد.

۵- البته توجه داریم که طبق مقررات بین‌المللی هر کشوری حق دارد که یک منطقه انحصاری اقتصادی Exclusive Economic Zone به وسعت ۲۰۰ مایل از خط ساحلی خود اعلام نماید. البته وسعت و شکل جغرافیایی دریاچه خزر شاید اجازه این کار را ندهد، ولی زمینه این بحث بین‌المللی اجازه می‌دهد که ایران بتواند گستره آب‌های ساحلی خود را به حداکثر ممکن برساند.

۶- باید توجه داشت که روس‌ها به دلیل داشتن صنعت ماهی‌گیری گسترده و فعال خود در خزر ممکن است با هرچه گسترده‌تر شدن دامنه آب‌های ساحلی کشورها که دایره فعالیت ماهی‌گیری آنان را محدود نماید مخالفت ورزند. احتمالا در نظر گرفتنِ یک نوار ۱۰ مایلی در کنوانسیون ۲۰۱۴ (یعنی ۲ مایل کمتر از حد معارف بین‌المللی آن) ناشی از فشار روس‌ها بوده باشد.

۷- اگر بدنه دریا در ورای محدوده ۱۰ مایل آب‌های ساحلی کشورها آب‌های آزاد، یا مناطق مشترک بین کشورها، و یا منطقه مشاع اعلام شود، به سود ایران است که ۱- سطح و بدنه اصلی دریا در منطقه مشاع به صورت مشاع بین هر پنج کشور اعلام شود. ۲- کف دریا که دارای منابع نفتی در بخش های دوردست نسبت به ایران است نیز مشاع اعلام شود.

۸- همزمان با اقدامات بالا، ایران باید وارد گفت‌وگوهای فنی برای تقسیم آب‌های کرانه‌ای میان خود و دو همسایه ترکمن و آذری شود بر اساس همان زمینه‌های حقوقی و جغرافیایی که روسیه با دو جمهوری آذربایجان و قزاقستان به توافق رسید. این کار هم حقوق ایران را در بخش قابل تقسیم از دریا تثبیت می‌کند و هم ایران را در تصمیم‌گیری های نهایی و پنج‌جانبه در شرایطی مساوی با چهار کشور دیگر خزر قرار خواهد داد و بر سر میز مذاکرات نهایی از موقعیتی برابر برخوردار خواهد کرد.

پیروز مجتهدزاده :تعداد مقالات: ۱

استاد دانشگاه و مدیرعامل پیشین بنیاد پژوهشی یوروسویک لندن

منبع: http://www.npps.ir/ArticlePreview.aspx?id=182259

یادداشت‌ها

۱- برای آشنایی بیشتر با زمینه‌های جغرافیایی دریای خزر، نگاه کنید به:

Pirouz Mojtahed-Zadeh, Iranian Perspective on the Caspian Sea and Central Asia, in Iwao Kobori and Michael H. Glantz eds. Central Eurasian Water Crisis, Published by Uniyted Nations University Press, Tokyo, New York, Paris 1998, PP. 105 – ۱۲۴.

۲- متن این مصاحبه ها به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در شماری از روزنامه های ایران منعکس شد. برای آشنایی با متن انگلیسی این مصاحبه که در روزنامه انگلیسی زبان “ایران نیوز” منتشر شد، نگاه کنید به:

Iran News, Mojtahed-Zadeh Rejects Western Reports on CaspianSea, Sunday August 19, 2001 (Mordad 28, 1380), Vol. VII, No. 1921, Tehran, PP. 1 & 15.

۳- از گفته های گلن ریس Glen Raceعضو وزارت امور خارجه ایالات متحده در سیمنار دریای خزر که در ۲۴ سپتامبر ۱۹۹۵ در لنئن برگزار شد. نگاه کنید به:

Report entitled:Iran, most logical route to export Caspian Oil, in Ettelaat International (London, No. 200, Monday 27February 1995. P. 10.

۴- مسیر ترکیه به دلیل جنبش کردها در نیمه خاوری آناتولی و درگیری آذربایجان و ارمنستان نا امن است. مسیر گرجستان نیز به دلیل درگیری ها در آبخازی نا امن است. مسیر افغانستان – پاکستان هم با مشکل جنگ داخلی افغانستان عملی نیست.

۵- Iranian Port welcomes Indian traffic to Central Asia, Ettelaat International (London), No. 216, Tuesday, 28 March 1995, P. 8.

۶- The project for transfer of Iranian gas to India, in Persian, Ettelaat International (London, No. 304, 3 Augost 1995, p. 2.

۷- Future of Sino-Iranian oil cooperation bright, Tehran Times, Focus, Tehran,15 May 1997, P. 4.

۸- این ارقام را پرفسور جفری کمپ Geoffrey Kempدر مقاله زیرین مورد استفاده قرار داده است:

Enegy Superbowl, Nixon Centre for Peace and Freedom, Washington DC 1997, P. 14.

۹- Geoffrey Kemp, Energy Superbowl = Strategic Politics and the Persian Gulf andCaspian Basin, Nixon Center for Peace and Freedom, Washungton DC 1997, pp. 14-16.

۱۰- Anssi K. Kullberg, The Return of Heartland, The Eurasian Politician – Issue 1, (May 21st, 2000), P. 1, (http:/www..the-politician.com/issue1/art.htm).

۱۱- Joint Exploration activities to start soon in Caspian Sea, Ettelaat International (London), No. 344, Tuesday 12 September 1995, p. 12.

۱۲- Pirouz Mojtahed-Zadeh, The Geo-politics of the Caspian Region, in Hooshang Amirahmadi, ed. The Caspian Region at a Crossroad, St. Martin’s Press, New York 2000, Chapter eleven, PP. 175-186.

۱۳- Iran’s suggestion to ECO, Ettelaat International (london), 29 October 1996.

این شماره از اطلاعات بین‌المللی حاوی سخنانی است از هاشمی رفسنجانی، در مقام رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، در سومین نشست سران اکو (۱۵ مارس ۱۹۹۵) در اسلام آباد (پاکستان) که طی آن بر سرشت منطقه‌ای این سازمان به عنوان یک گروه بندی منطقه‌ای تاکید شده است، وی در آن گفته ها پیشنهاد کرد تا برای بیرون کشیدن یک گروه بندی منطقه‌ای از دل اکو، دانشگاهی به نام “دانشگاه اکو” تأسیس شود. ایران حتی برای برقراری پیوند های نزدیک اقتصادی میان اکو و آسه آن تلاش کرده است.

۱۴- Caspian Curve-up, Perspective, NEFTE Compass (London), vol. 2, No. 43, 24, November 1993, P. 9.

۱۵- John C. Colombos, International Law of the Sea, Longman’s, London 1961, P.164.

۱۶- Geoffrey Kemp, op. Cit., P. 28.

۱۷- Ibid.

۱۸- در این باره، نگاه کنید به:

Alma Ata Declaration of December 21, 1991, reprinted in the International LegalMaterials, vol. 31: 147 (1992) (UN Doc. A/47/60 of December 30, 1991).

۱۹ – از گفته های الکساندر خدادف AlexandrKhodadov نماینده وزارت امور خارجه روسیه در سمینار دریای

خزر که در تاریه ۲۴ فوریه ۱۹۹۵ در لندن برگزار شد، به نقل از:

Ettelaat International, No. 200, Monday 27 1995, p. 10.

۲۰- UN Doc. A/49/475, October 5, 1994.

۲۱- Scott Horton, and Natik Mamedov,Legal Status of the Caspian Sea, in Hooshang Amirahmadi ed, op. cit, Chapter Fifteen, P. 267.

۲۲- Ibid. P. 268.

۲۳- از گفته های گلن ریس در سمینار خزر، همان.

۲۴-UN Doc. A/49/475, October 5, 1994.

۲۵- روزنامه “سلام”، گزارش دیدار وزیر خارجه ایران از سویس، ژوئیه ۱۹۹۵.

۲۶- برای نمونه نگاه کنید به: پیروز مجتهدزاده، “رژیم حقوقی دریای خزر: لزوم تبیین منافع ملی”، مصاحبه با روزنامه اطلاعات مورخ ۱۱ خرداد ۱۳۷۷، صفحه ۱۲.

۲۷- Deputy Minister of Foreign Affairs on a visit to Almaty, Kazakhstan, The Echo of Iran, (London), vol. XXXXIII, No. 98, August/September 1995, P. 5.

۲۸-Scott Horton and Natik Mamedov, op. cit., P. 269.

۲۹- , The Legal Status of the Caspian Sea, in Central AsiaVyacheslavGizzato,

Quarterly Labyrinth, Summer 1995.

۳۰- Scott Horton and Natik Mamedov, op. cit.

۳۱- Ibid.

۳۲- برای نمونه نگاه کنید به: پیروز مجتهدزاده، “رژیم حقوقی دریای خزر: لزوم تبیین منافع ملی”، همان.

۳۳- “توافق ایران و روسیه در مورد مسائل دریای خزر”، اطلاعات بین‌المللی (لندن)، ۳۰ تیر ۱۳۷۷، صفحه ۱۲.

۳۴- Caspian Region Energy Development Report, Department of State, the United State 1997, PP. 9-10.

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا