سازمان های بین المللی

اتحادیه اروپا و رئیس اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تشکل سیاسی و اقتصادی متشکل از ۲۷ کشور در قاره اروپا است که با نام اختصاری EU خوانده می‌شود.

این اتحادیه در اصل گسترش یافته جامعه اقتصادی اروپا است که در سال ۱۹۵۷ با همکاری ۶ کشور اروپایی تشکیل شد. از آن زمان به بعد اتحادیه به سرعت گسترش یافت. اعضای بیشتری پیدا کرد و حیطه کارش وسیع‌تر شد.

در سال ۱۹۹۳ پیمان ماستریخت چارچوب کنونی قوانین اتحادیه اروپا را تعیین کرد. در ماه دسامبر سال ۲۰۰۷ پیمان لیسبون آینده جدیدی را برای اتحادیه ترسیم کرد.

 

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا آزادی سفر مردم، کالاها و خدمات در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تضمین شده است.

 

نام واحد پول اروپا از سال ۲۰۰۱  یورو شد، این پول در حال حاضر در ۱۷ کشور که معروف به منطقه یورو هستند در  جریان است.

ایست بازرسی‌های کنترل پاسپورت از میان بسیاری از کشورهای عضو بر اساس معاهده ویزای شنگن برچیده شد.

 

اتحادیه اروپا تقریبا ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد. اتحادیه اروپا عضو سازمان جهانی تجارت  (WTO) و سازمان ملل متحد است و ۲۱ کشور از اعضای آن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوسته‌اند.

ارکان مهم اتحادیه اروپا عبارتند از: پارلمان اروپا، کمیسیون اروپا، شورای اتحادیه اروپا شامل شورای سران و شورای وزیران ( با  شورای اروپا به عنوان یک سازمان بین‌المللی دیگر اشتباه  نشود) دیوان دادگستری اروپا و بانک مرکزی اروپا.

اتحادیه اروپا هم اکنون شامل ۲۷کشور مستقل می‌شود که عبارتند از اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایرلند، آلمان، بریتانیا(خارج شد)، بلژیک،

بلغارستان، پرتغال، دانمارک، رومانی، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، لتونی،

لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند و یونان و کرواسی.

چهار کشور مونته‌نگرو، ترکیه، جمهوری مقدونیه و صربستان نیز در لیست انتظار پیوستن به این اتحادیه هستند.

همچنین سه کشور آلبانی، بوسنی و هرزگوین و کوزوو ازجمله کشورهای فهرست نامزد‌های بالقوه اتحادیه اروپا هستند.

قوانین در اتحادیه اروپا

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا اتباع کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند با داشتن گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر آزادانه بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسافرت کنند و بدون نیاز به اجازه اقامت در آن کشورها به مدت سه ماه اقامت کنند.

شهروندان هر یک از این کشورها می‌توانند در انتخابات پارلمان اروپایی شرکت کنند و نامزد شوند.

در صورتی که هر یک از موسسه‌ها یا نهادهای اتحادیه اروپا مرتکب خلاف شوند می‌توان به کارگزار اتحادیه اروپا شکایت کرد. مواردی که می‌توانند مبنای شکایت باشند برای نمونه عبارتند از اعمال تبعیض یا کندکاری یا اجتناب از دادن اطلاعات مورد درخواست.

همه کسانی که در یک کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند حق دارند شکایت کنند.

این حق شرکت‌ها و اتحادیه‌ها یا تجمع‌های دیگر واقع در هر یک از کشورهای عضو را نیز در بر می‌گیرد. شکوائیه باید به صورت کتبی باشد و زبان مورد استفاده می‌تواند زبان هر یک از کشورهای عضو باشد. کارگزار اتحادیه اروپا در شهر استراسبورگ واقع در فرانسه است.

کشورهای عضو هر سال به اتحادیه اروپا حق عضویت می‌پردازند. از سوی دیگر همه کشورهای عضو سالانه از بودجه اتحادیه اروپا پول دریافت می‌کنند از جمله به صورت یارانه کشاورزی یا کمک به پیشرفت منطقه‌ای یا کمک هزینه به پیشبرد پژوهش یا آموزش یا فرهنگ.

 

برای از بین بردن تفاوت بین کشورهای پولدار و بی‌پول عضو اتحادیه اروپا کشورهای پولدار معمولا بیش از آنچه که دریافت می‌کنند حق عضویت می‌پردازند و کشورهایی که وضع مالیشان خوب نیست بیش از آنچه که می‌پردازند دریافت می‌کنند.

 

13920409163639368772434

پارلمان اروپا

روش اداره اتحادیه اروپا

در اتحادیه اروپا پنج رکن وجود دارد که در آنها کشورهای عضو با هم همکاری می‌کنند و تصمیم‌های مشترک می‌گیرند.

پارلمان اروپا که نماینده مردم کشورهای عضو است. شورای وزیران اتحادیه اروپا که نماینده کشورهای عضو است. کمیسیون اتحادیه اروپا که وظیفه‌اش اتخاذ ترتیبی است که فعالیت اتحادیه اروپا به سود همه اتحادیه باشد.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که قوانین را تفسیر و اجرا می‌کند. دیوان بازرسی اروپا که وظیفه‌اش نظارت بر بودجه اتحادیه است.

بالاترین مرجع سیاسی اتحادیه اروپا شورای سران اتحادیه است که در آن رٶسای دولت‌های عضو در اجلاس‌هایی مشترک شرکت می‌کنند.

ریاست اتحادیه

در حال حاضر کشورهای عضو به نوبت ریاست اتحادیه را به عهده می‌گیرند. هر نوبت ریاست شش ماه طول می‌کشد.

وظایف کشور رئیس اتحادیه عبارت است از سازماندهی کارها در شورای وزیران، ریاست جلسه‌های شورای وزیران، میانجیگیری بین کشورهای عضو.

این روند با اجرای معاهده جدید اتحادیه اروپا تغییر خواهد کرد. در معاهده جدید که به پیمان لیسبون معروف شده، تعیین یک رئیس با دوره طولانی زمامداری برای اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است. همچنین برای کمیسیون امورخارجی اتحادیه اروپا، یک هیئت نمایندگی ارشد در نظر گرفته شده است.

همچنین تعداد کشور‌های دارای حق وتو در اتحادیه اروپا را کاهش داده است و بر این اساس کشور‌های کمنتری خواهند توانست با استفاده از حق وتو در تصمیمات اتحادیه اروپا تاثیر گذار باشند.

در این معاهده همچنین قدرت بیشتری به پارلمان اروپا تفویض شده است. میزان نفوذ کشور‌های عضو در تصمیم گیری‌های اتحادیه اروپا نیز تعیین می‌شود. در واقع  میزان حق رای کشور‌های عضو در این نسخه مشخص  شده است.

البته سران اتحادیه اروپا متعهد شده‌اند که اجرای نسخه جدید حق رای کشور‌های عضو را تا سال ۲۰۱۴ به تعویق اندازند. در صورت اجرای این معاهده از میزان نفوذ لهستان در اتحادیه اروپا کاسته خواهد شد.

کشورهای عضو به طور دوره‌ای (دوره‌های شش ماهه) ریاست، یا به عبارتی دیگر ریاست شورای اتحادیه اروپایی را بر عهده می‌گیرند. در این دوره، کشوری که ریاست را بر عهده دارد «چهره و صدای» اتحادیه اروپا شناخته می‌شود و تمام اعضاء را نمایندگی می‌کند. این که در هر دوره چه کسی ریاست را بر عهده بگیرد از قبل تا سال ۲۰۲۰ میلادی مشخص شده است.

برای نیمه اول سال ۲۰۰۷ میلادی آلمان برای دوازدهمین بار ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است.

آلمان ریاست را اول ژولای به پرتقال خواهد سپرد و اول ژانویه سال آینده ریاست به اسلونی خواهد رسید.

 

وظایف رییس اتحادیه اروپا

–   سازمان‌دهی و ریاست نشست‌های شورای اروپا (شورایی که در سطح سران کشورهای اروپایی برگزار می‌شود) شورای اتحادیه اروپا (شورایی که در سطح وزیران برگزار می‌شود و رییس اتحادیه اروپا در واقع ریاست این شورا را برعهده دارد) و کمیته‌های مربوط به آن و گروه‌های کاری

–   نمایندگی شورا در برخورد با سایر موسسات و سازمان‌های زیرمجموعه اتحادیه اروپایی  مثل کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا

–    نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی و ارتباط با کشورهای خارج از اتحادیه اروپا

در دوره ریاست شش ماهه  آلمان تمام نشست‌های سران دولت‌ها یا کشورها و تمام نشست‌های شورای اتحادیه اروپا را میزبانی می‌کند. نشست‌های شورای اتحادیه اروپا در بلِژیک یا لوکزامبورگ برگزار می‌شوند اگر چه به طور سنتی وزراء در نشست‌های غیررسمی در کشوری که ریاست را بر عهده دارد هم شرکت می‌کنند. به این ترتیب، در مجموع ۱۴ نشست در سطح وزیران در دوره شش ماهه ریاست آلمان در این کشور برگزار می‌شود. تاریخ دقیق این نشست‌ها هم در سایت ریاست اتحادیه اروپا در دسترس قرار داده شده است.

آلمان همچنین نشست‌های مقدماتی را برای برگزاری نشست‌هایی که در سطح وزیران برگزار می‌شود میزبانی می‌کند. این نشست‌ها شامل نشست‌های هفتگی کمیته‌های دایمی می‌شود که با حضور فرستادگان (سفرای) کشورهای عضو اتحادیه اروپا و معاونان آنان برگزار می‌شود و همچنین ملاقات‌های مداوم ۲۰۰ کمیته و گروه کاری دیگر.

این وظیفه ریاست اتحادیه اروپا است که مقدمات کار شورای اتحادیه اروپا را تا جایی که می‌تواند به شکلی موثر فراهم کند و با ارایه پیشنهادات و مذاکره با طرف های درگیر کار را پیش ببرد.

ریاست اتحادیه اروپا در برخورد با سایر موسسات و سازمان‌های زیر مجموعه اتحادیه اروپا شورای اتحادیه اروپا را نمایندگی می‌کند. به ویژه، در برخورد با کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا.

ریاست اتحادیه اروپا در پارلمان اروپا به نمایندگی از طرف شورای اتحادیه اروپاحاضر می‌شود و به عبارتی کشورهای عضو را نمایندگی می‌کند. برنامه کاری اتحادیه اروپا در آغاز دوره ریاست تقدیم پارلمان می‌شود و در پایان دوره ریاست نیز یک گزارش نهایی به پارلمان داده می‌شود. ریاست اتحادیه اروپا به طور مدام عملکرد شورای اتحادیه اروپا را به پارلمان گزارش می‌دهد و نشست‌های پرسش و پاسخ که در مورد موضوعات و بحث‌های مهم برگزار می‌شود شرکت می‌کند. ریاست اتحادیه اروپا همچنین شورا را در انجام مذاکرات با پارلمان برای پیشبرد روند قانونگزاری نمایندگی می‌کند. تقویم ملاقات‌های ریاست اتحادیه اروپا با پارلمان نیز در سایت ریاست اتحادیه اروپا در دسترس قرار داده شده است.

ریاست اتحادیه اروپا همچنین در کمیته منطقه‌ای و کمیته اقتصادی و اجتماعی اتحادیه اروپا شورای اتحادیه اروپا را نمایندگی می‌کند.

ریاست اتحادیه اروپا با همکاری نزدیک با کمیسیون اروپا این اتحادیه را به طور بین‌المللی نمایندگی می‌کند.  نماینده عالی سیاستگذاری در امور مشترک خارجی و امنیتی اتحادیه اروپایی ((CFSP   و به رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا معروف است در کنار رییس اتحادیه اروپا ایفای نقش می‌کند.

تا آنجا که به عملکرد ((CFSP مربوط می‌شود، اغلب تروئیکای اتحادیه اروپایی کار مراودات با کشورهای دیگر را (کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند) پیش می‌برند. از سال ۱۹۹۷ به این طرف که معاهده هلند امضاء شد، تروئیکا شامل رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا، نماینده عالی سیاستگذاری در امور مشترک خارجی و امنیتی اتحادیه اروپایی ((CFSP و نماینده کمیسیون اروپا است. همچنین ممکن است کشور دیگری که قرار است در دوره بعد ریاست را بر عهده داشته باشد در امور خارجی به رییس اتحادیه اروپا کمک کند.

داشتن سمت ریاست شورای اتحادیه اروپا همچنین به لحاظ تدارکات قابل تامل است. گونه‌های متفاوتی از نشست‌ها و کنفرانس‌های جوراجور که در سراسر جهان برگزار می‌شوند باید هماهنگی بشوند، و آلمان به تنهایی بیش از ۱۵۰ نشست برگزار می‌کند که خیلی از آن‌ها در سطح وزیران برگزار می‌شوند.

………………………

منبع:

http://www.hamshahrionline.ir

http://irdiplomacy.ir

نمایش بیشتر

سید محسن مدنی بجستانی

مهندس برق قدرت - فوق لیسانس علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا